Pierwszy w Polsce podziemny dworzec kolejowy. Nowy Kraków Główny [DUŻO ZDJĘĆ]

Budowa trwała trzy lata. Kilka dni temu nastąpiło jego uroczyste otwarcie. To pierwszy całkowicie podziemny dworzec kolejowy w Polsce

Za projekt dworca odpowiada Agencja Architektoniczna Centrum. Obiekt znalazł się pod powierzchnią peronów. Na co dzień oprócz pociągów dalekobieżnych dworzec obsługuje ruch podmiejski, z dworca można też pociągiem dojechać do portu lotniczego Kraków-Balice. Blisko kolejowego dworca znajduje się też dworzec autobusowy oraz tunel dla tramwajów. Nowy dworzec to ostatni etap budowy nowoczesnego centrum przesiadkowego.

Z nowego dworca można szybko dostać się na pięć peronów. Na każdy z nich można wjechać windą lub ruchomymi schodami. Pasażerowie korzystać mogą z 28 kas biletowych, Centrum Obsługi Klienta, punktu informacyjnego i bagażowych skrytek.

Oprócz tego na dworcu znalazła się przestrzeń komercyjna z kilkudziesięcioma punktami handlowymi i gastronomicznymi. Ciekawostką jest powstały w 1996 r. dwumetrowy, żeliwny globus, który pierwotnie stał na poziomie peronów, a teraz zdobi wnętrze dworcowego holu.

ZOBACZ JAK JEST W ŚRODKU>>>

c

Stary budynek dworca zostanie wkrótce zamknięty. Kolejarze chcą, by w przyszłości w jego wnętrzu znalazło się kino:

Chciałbym, by było tam kino. Wówczas ten piękny gmach zyskałby funkcję kulturalną, uzupełniając ofertę powstającego w tym miejscu zintegrowanego centrum komunikacyjnego - powiedział krakowskiej Gazecie Wyborczej Jarosław Bator, dyrektor PKP odpowiedzialny za nieruchomości.

Możliwość adaptacji starego budynku dworca na kino potwierdził Jan Janczykowski, małopolski konserwator zabytków:

Z konserwatorskiego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań, by ulokować w tym miejscu sale kinowe. Na parterze znajduje się pięć sal, które można w ten sposób zaadaptować, pod warunkiem że nie będą dzielone trwałymi ściankami - mówił Gazecie.

Kolejarze liczyli na to, że nowy dworzec otwarty zostanie jeszcze przed Mistrzostwami Euro 2012, jednak jego oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero kilka dni temu. Całkowity koszt inwestycji to 130 mln zł brutto. Część tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych.

Więcej o:
Komentarze (30)
Pierwszy w Polsce podziemny dworzec kolejowy. Nowy Kraków Główny [DUŻO ZDJĘĆ]
Zaloguj się
 • Gość: sialalalla

  Oceniono 53 razy 29

  Szkoda tylko, że do takie dworca będę przyjeżdżały pociągi nie z tej epoki...

 • Gość: alek

  Oceniono 31 razy 25

  Dworzec na żywo prezentuje się bardzo dobrze. Widziałem wczoraj jak byłem w Krakowie.

  Zdjęcia tego nie oddają. To na razie najlepszy, najnowocześniejszy i przede wszystkim najbardziej funkcjonalny dworzec jaki widziałem w Polsce. I przede wszystkim żyje. Wrocławski jest piękny, ale martwy. Takie właśnie powinny być dworce w Polsce. Jest doskonale zintegrowany z dworcem autobusowym, z komunikacją miejską, z peronami, z szybkim podziemnym tramwajem.

 • Gość: Uzytkownik dworca Krkr

  Oceniono 24 razy 22

  Spełnia najważniejszy warunek- FUNKCJONALNOŚĆ. Studiuję w Krakowie i średnio raz na dwa tygodnie wracam do domu na Ślask, dlatego bardzo się cieszę, że dworce z jakich korzystam są wygodne i schludne - tyle tylko wymagam.

 • el-042

  Oceniono 32 razy 6

  Kraków Główny - pierwszy w Polsce samozwańczy podziemny dworzec kolejowy, który de facto jest tylko kawałkiem nowego przejścia podziemnego pod starymi peronami na tyłach galerii handlowej. Marketing macie dobry, he he he...

 • mirafas

  Oceniono 20 razy 6

  No to jest dworzec, nie to co ta karykatura dworca w Katowicach :P

 • michau-wu

  Oceniono 11 razy 5

  Pierwszy na prawdę podziemny, w pełni skomunikowany z transportem zbiorowym, indywidualnym, PKSami - taki budujemy właśnie w Łodzi :) A już jakość i estetyka wykończenia powalą na kolana. Zapraszamy do nas za półtora roku ;)

 • giles

  Oceniono 11 razy 5

  dworzec jest ok, choc nie moge sie nadziwic, ze w pkp wciaz bilet kupuje sie przez szybe. na dworcach w duzych miastach europy zachodniej kasy na dworcach wygladaja tak jak kasy na lotniskach. zero barier.

 • giles

  Oceniono 10 razy 4

  nie moge sie nadziwic dlaczego pkp wciaz stawia na sprzedaz przez okienko. dzisiaj kasy na dworach nie roznia sie komfortem od tych na lotnisku czy od biura podrozy.

 • Gość: DRES

  Oceniono 8 razy 4

  niestety z krakowskiego dworca już nie można dostać się pociągiem na lotnisko Balice.. PKP zlikwidowało szybki pociąg ze wzgl na budowę nowej stacji przy lotnisku nie zapewniając pasazerom transportu zastępczego! Co do samego dworca to wg mnie najbardziej nowoczesnie w kraju prezentują się Katowice Główne, krakowski pomysł ze schowaniem dworca w podziemia jest bezsensowny i niefunkcjonalny. To tory powinny być schowane odzyskując dla miasta cenny teren a dworzec na powierzchnię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX