ICHOT Brama Poznania. Wielkie otwarcie betonowej kostki! [ZDJĘCIA]

Wygląda jak betonowa kostka, w środku skrywa ekspozycję poświęconą początkom naszej państwowości. Muzeum "Brama Poznania", druga w kolejce BRYŁA ROKU 2013, przyjmie zwiedzających już 1 maja! Zaplanowano wiele atrakcji

Obiekt stoi w miejscu szczególnym - na Ostrowie Tumskim, tuż przy katedrze, w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Muzeum kostkę zaprojektowali architekci z krakowskiego biura Ad Artis Architects. Budynek wyróżnia się nowoczesnym kształtem i betonową elewacją, która kontrastuje z pobliskimi, zabytkowymi budynkami. Budynek zdobył ponad 2,5 tys. waszych głosów w corocznym plebiscycie na najlepszą inwestycję roku 2013 (BRYŁA ROKU 2013).

Już 30 kwietnia o godzinie 21 tuż obok Bramy odbędzie się widowisko plenerowe "Wstęga Czasu" oraz spektakl światło-muzyka "Porta Posnania". Zwiedzić obiekt będzie można od 1 maja. Wejście będzie ważne z bezpłatnym biletem, który można zdobyć na miejscu.

ZDJĘCIA>>

18.04.2014 Poznan , Ostrow Tumski budowa Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT , Brama Poznania , wycieczka medialna przed otwarciem Fot. Tomasz Kaminski / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: brama poznania ichotFot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta

Na nadbrzeżu przy Bramie Poznania w ciągu czterech kolejnych dni będą się odbywały liczne wydarzenia. Zaplanowano atrakcje, których tematyka inspirowana jest nazwami poszczególnych sal ekspozycyjnych. Czwartek (1.05.) przebiegać będzie pod hasłem Gród, piątek (2.05.) - Woda, sobota (3.05.) - Złoto i niedziela (4.05) - pod hasłem Witraż.

Organizatorzy zapraszają też do odwiedzenia leżącego w pobliżu Rezerwatu Archeologicznego "Genius Loci" (o budynku pisaliśmy tutaj).

 

więcej informacji na oficjalnej stronie: bramapoznania.pl

Więcej o:
Komentarze (25)
ICHOT Brama Poznania. Wielkie otwarcie betonowej kostki! [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: gość

  Oceniono 9 razy 9

  W przypadku tego muzeum większe ma znaczenie okolica w której stoi.
  Po pierwsze: ma uświadomić reszcie turystów, że Poznań był najważniejszym ośrodkiem państwowości - co jest niedoceniane
  Po drugie: budynek jest elementem rewitalizacji tej części miasta, która jest niedoceniana i pomimo bliskości centrum zapuszczona - obok już powstają kawiarnie, puby winiarnie..więc trzeba szerzej spojrzeć na kontekst tego budynku

 • Gość: gość

  Oceniono 27 razy 9

  Budynek ładny, ale czy Polakom potrzeba tylu muzeów? To nie Muzeum Narodowe, gdzie człowiek wraca po czasie, bo zmieniła się ekspozycja lub są tam ulubione zbiory. W obliczu całej tej nagonki na ukulturalnianie się powiem tylko - nuda. Ileż razy można oglądać tę samą interaktywną ekspozycję?? Mam wrażenie, że my budujemy nowe budynki dla samej potrzeby stawiania ładnych obiektów i kreowania pewnych obszarów miejskich na nowo, a nie po to, bo komuś śmiertelnie potrzebne jest poznanie początków państwa. Nie oszukujmy się, do muzeum pod Sukiennicami ludzie lgną, by zobaczyć bajery i zasłonę dymną, a do Muzeum Historii Żydów Polskich, bo bryła budynku ładnie wygląda potem na zdjęciach... to nie jest metoda na sztukę, bo ona jest tak strasznie bierna i martwa w takiej postaci, kompletnie nie angażuje społeczeństwa, ale dalej, stawiajmy kolejne muzea, czego to my jeszcze nie mamy? Może muzeum historii biegu rzeki Wisły?

 • Gość: gość

  Oceniono 7 razy 5

  może i to wygląda ale organizacyjnie... - kolejne miejsce stworzone dla (no właśnie dla kogo) -wejściówki w bardzo ograniczonej ilości (55 szt/godzinę) a jak się przejdzie już na drugą stronę rzeki to się okazuje żę nie można wrócić (ruch jednokierunkowy o którym nie ma żadnej info) - miejsce stworzone chyba dla zadowolonych z siebie urzędników, bo na pewno nie dla zwiedzających :(

 • Gość: say what?

  Oceniono 8 razy 4

  nie rozumiem, nie potraficie zrobic jednego dobrego zdjecia wnetrza tego budynku?

 • Gość: nie muzeum!

  Oceniono 3 razy 1

  To przede wszystkim nie jest muzeum! Muzeum to instytucja posiadająca zbiory, kadrę naukową, powiększającą i uzupełniającą kolekcje, opiekującą się zabytkami i ochraniającą je! Na litość boską czy nikt tego nie rozumie? Prawdziwe muzea to świątynie MUZ, strażniczek nauki i sztuki. To może być muzeum kiczu i techniki początku XXI w. - już za parę lat.!
  Nie deprecjonujmy muzeów jeśli nie mamy o nich bladego pojęcia, to, że często brak w nich nowoczesności to efekt takiego własnie płytkiego myslenia przez decydujących o rozdziale publicznych pieniędzy. Dziedzictwo jest w muzeach - prawdziwych - a nie w multikinach.

 • adellante12

  Oceniono 27 razy 1

  Poznań - zdychajace miasto zyjace tylko historią i przeszłością... Tak bardzo zapatrzeni w przeszłość ze nawet nie zwracają uwagi na to że znajdują się juz w ogonie dużych miast w Polsce... Zero wizji przyszłości zero innowacyjności zero rozwoju... Inwestycje kuriozalne na miarę Kim Ir Sena.. Jak nie stadion dla bandytów i dilerów to budowa.... ZAMKU KRÓLA PRZEMYSŁA.... W tym samym czasie zamyka się drogi wiadukty walą sie na głowy, obwodnica leży ugorem, drogi dziurawe jak po nalotach Luftwaffe... To teraz kolejne muzeum które pokaze jak tu kiedyś było świetnie...

 • Gość: gość

  Oceniono 2 razy 0

  no i troche nie gotowe na czas ... - audioprzewodnik (na fajnych dotykowych ekranach) milczy ;x - jak po chwili poinformował pan z obsługi gdy zauważył konsternacje osób ze słuchawkami na uszach "będzie jak zostanie nagrany" :)

 • Gość: say what?

  Oceniono 4 razy 0

  nie rozumiem, nie potraficie zrobic ani jednego dobrego zdjecia wnetrza tego projektu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX