Jest jak czarny głaz. Jednorodzinny dom w Lublińcu

Dom w Lublińcu stanął na niewielkiej działce w gęsto zabudowanej dzielnicy domów jednorodzinnych. Architekci stanęli przed trudnym zadaniem. Chcieliby nowy dom pozytywnie wpłynął na wygląd dość chaotycznie zabudowanej części miasta.
Niestety, okolica wpisuje się w narodową tendencję, gdzie dom wraz z otoczeniem staje się miejscem manifestacji indywidualnych upodobań i gustów poszczególnych właścicieli - mówią autorzy projektu.

Dodatkowych trudności przysporzyła mała działka. Projektanci osadzili na niej budynek tak, aby w możliwie jak największym stopniu stworzyć miejsce dla ogrodu.

W efekcie powstała dwukondygnacyjna bryła, zamknięta od strony ruchliwej ulicy i otwierająca się na zachodni ogród. Budynek powstał na planie zbliżonym do kwadratu. Architekci przykryli go dachem namiotowym. Powstało proste, czterospadowe zadaszenie, którego wierzchołek przechylono w stronę ogrodu. W ten sposób dom optycznie odsunął się od budynku sąsiada. Tak ukształtowany dach został pozbawiony szczytu, który został "ścięty". Projektanci wykorzystali to umieszczając na szczycie duży świetlik dachowy.

Dom pozbawiono gzymsów i rynien, przez co zyskał monolityczny charakter. Takie wrażenie potęguje również ciemna fasada domu, którą wykonano stosując technologię natrysku z membrany poliuretanowej.

Wykorzystywana zazwyczaj w budownictwie przemysłowym technologia została w taki sposób zastosowana w Polsce po raz pierwszy - dodają architekci.

Przestrzeń wewnętrzną ukształtowano wokół centralnie umieszczonej klatki schodowej. Na parterze znalazł się duży salon, hol, pomieszczenie techniczne, mała toaleta i garaż. Wysokość pokoju dziennego to prawie osiem metrów. Został on mocno przeszklony i otwarty na ogród.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Dom w Lublińcu 2fot. Bartłomiej Osiński

Ciekawie potraktowano piętro budynku. Architekci stworzyli tam dwa poziomy, które podzieliły przestrzeń na dwie części. Pierwszą, położoną nieco niżej stanowi część nocna rodziców, a druga to część dla dziecka. Strefę rodziców tworzy sypialnia z łazienką i garderobą.

Projekt budynku powstał w biurze DYRDA FIKUS ARCHITEKCI.

Więcej o:
Komentarze (155)
Jest jak czarny głaz. Jednorodzinny dom w Lublińcu
Zaloguj się
 • Gość: Fajdak

  Oceniono 100 razy 88

  "Niestety, okolica wpisuje się w narodową tendencję, gdzie dom wraz z otoczeniem staje się miejscem manifestacji indywidualnych upodobań i gustów poszczególnych właścicieli - mówią autorzy projektu." -- Niestety ten projekt również się w to wpisuje.

 • Gość: ProfesorMiodek

  Oceniono 62 razy 48

  Kolejny dowód na to, że architekci są ofiarą własnego samogwałtu.

 • Gość: sphinx

  Oceniono 66 razy 46

  Ta bryła pasuje do tego małomiasteczkowego krajobrazu jak pięść do nosa. Brutalnie atakuje jego klimat swoją agresywną czernią...

 • Gość: pb

  Oceniono 53 razy 43

  Idealnie pasujący kawałek puzzli. Pogratulować.
  Podstawą dobrej architektury jest odpowiednie dopasowanie danego elementu do istniejących krajobrazu czy kubatury, by cała kompozycja stała się harmonijną.
  Takich kwiatków- ewidentnego przerostu czyjejś chorej ambicji- jest w Polsce niestety ogrom. Tylko tutaj otrzyma się zgodę na wybudowanie czegoś takiego.

 • maxim-sn

  Oceniono 38 razy 36

  zakład pogrzebowy?

 • Borys Boczkowski

  Oceniono 50 razy 36

  Bardzo fajne!!! Super!!! gratulacje dla inwestora i architekta fantastycznie wpasowali budynek kontekst. Prawdziwy Polak, Mam wszystkich i wszytko gdzieś, liczy się ja i moje ego...

  Super:-(

 • Anna Szurkowska

  Oceniono 40 razy 34

  Bardzo brzydkie domy w okolicy, ale węglak zostawił konkurencję daleko w tyle. Taka kasa poszło w ten dom, tyle zapłacono tym projektantom, wykonawcom, a efekt jest zupełnie nieadekwatny. Ktoś chciał zrobić "wow", a wyszło, że nowobogacki mieszka w kostce węgla i wszyscy się z niego śmieją. Jak dla mnie przerost formy nad treścią a cel był taki: nie ważne co mówią, ważne żeby mówili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX