Pawilon Olafura Eliassona - architektoniczna gratka w stolicy. HIT czy KIT?

Wczoraj na Krakowskim Przedmieściu zainaugurowano lustrzany pawilon - wizytówkę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a jednocześnie warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Odważna forma, jaskrawa czerwień elewacji i światło bijące z jego wnętrza działają jak magnes. Każdy chce zajrzeć do środka.
Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie fot. Bartosz Stawiarski/MSN

Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie

Artysta znany z optycznych eksperymentów w swoich pracach i tym razem nie zawiódł. Olafur Elliason, który w ubiegłym roku wygrał konkurs na pawilon dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprojektował wielki kalejdoskop. Wnętrze pokryte ogromnymi lustrami odbija znajome obrazy - zabytkowy hotel Bristol, który dwoi się i troi, drzewa stojące tuż obok, jednak o niezwykłych zmultiplikowanych kształtach i oczywiście niebo, które nie wiadomo kiedy zlewa się z tym rzeczywistym, widzianym przez spory wykrój w dachu. Zwierciadła odbijają także samą konstrukcję pawilonu, przez co obiekt wydaje się być nieskończony.

Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie

"Maszyna Twojej Rzeczywistości", bo tak nazwano instalację, jak mało co pozwala spojrzeć na codzienność z zupełnie innej niż zwykle perspektywy.

Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie

Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie fot. Bartosz Stawiarski/MSN

Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie

Awangardowa konstrukcja powstała zaledwie w 3 dni. Dach o wymiarach 16 x 16 metrów dynamicznie wkracza w przestrzeń zabytkowego traktu, a jaskrawa czerwień dodaje mu charakteru.

Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie

Kształt pawilonu jednym przywodzi na myśl wielkiego pająka, innym futurystyczny projekt architektoniczny lub sondę kosmiczną. Co do jednego można być pewnym - przebywanie w środku tego stwora jest po prostu przyjemne, takie założenie z resztą było myślą przewodnią inicjatorów pawilonu. Dzięki lustrom jego wnętrze to także bodaj najbardziej nasłonecznione miejsce w stolicy.

Pawilon Olafura Elliassona w Warszawie

Obiekt jest tymczasowy, podobnie jak słynne już pawilony ogrodowe z Kensington Gardens w Londynie. Postoi do końca roku, potem zostanie rozebrany. W tym czasie odbywać się w nim będą wystawy i spotkania z artystami, min. z autorem pawilonu Olafurem Eliassonem, który przyjedzie do Warszawy 24 września.

Olafur Eliasson Olafur Eliasson Olafur Eliasson

Olafur Eliasson

Olafur Eliasson to urodzony w 1967 roku w Kopenhadze artysta o islandzkich korzeniach, studiował w kopenhaskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaraz po studiach wyjechał do Niemiec, gdzie od 1995 roku prowadzi w Berlinie Studio Olafur Eliasson, działające na styku sztuki, wzornictwa i architektury. To bardziej eksperymentalne laboratorium niż zwykła pracownia, dziś zatrudnia 35 osób, od rzemieślników i techników po architektów, artystów, archiwistów i historyków sztuki. Eliasson reprezentował w 2003 roku Danię na Biennale w Wenecji. Obecnie artysta mieszka i pracuje w Kopenhadze i Berlinie.

Olafur Eliasson

Pawilon Serpentine Gallery 2007 roku,proj. Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen z biura Snohetta Pawilon Serpentine Gallery 2007 roku,proj. Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen z biura Snohetta Serpentine Gallery

Olafur Elliasson - Serpentine Gallery Pavilion z 2007

Wybór Eliassona nie było zaskoczeniem, gdyż ten artysta to prawdziwy specjalista od spektakularnych opraw wystaw, pawilonów i artystycznych obiektów. Na koncie ma projekt Serpentine Gallery Pavilion z 2007 roku, który stworzył wspólnie z norweskim architektem Kjetil Thorsen z biura Snohetta. Ich pawilon miał formę stożka oplatanego przez wijącą się pochylnię.

Pawilon Serpentine Gallery 2007 roku,proj. Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen z biura Snohetta

Pawilon Serpentine Gallery 2007 roku,proj. Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen z biura Snohetta

ZOBACZ TAKŻE:

Tegoroczny Pawilon Serpentine w Londynie

Olafur Elliasson w słynnej Hali Turbin w Tate Modern Olafur Elliasson w słynnej Hali Turbin w Tate Modern Tate

Olafur Elliasson w słynnej Hali Turbin w Tate Modern

Eliasson jest też autorem jednej z najbardziej niezwykłych wystaw w słynnej Hali Turbin w Tate Modern, gdzie w olbrzymiej przestrzeni zawiesił sztuczne słońce, wraz z maszynami wytwarzającymi mgłę tworzyły one surrealistyczny The Weather Project.

Olafur Eliasson na Bródnie Olafur Eliasson na Bródnie fot. Bartosz Stawiarski/MSN

Instalacja Olafura Eliassona na warszawskim Bródnie

"Maszyna Twojej Rzeczywistości" na Krakowskim Przedmieściu to nie pierwszy obiekt, który artysta wykonał w Polsce. W Bródnowskim Parku Rzeźby na warszawskiej Pradze można oglądać plenerową instalacją jego autorstwa, zatytułowaną "Negative Glacier Kaleidoscope". To wkopana w ziemie lustrzano-świetlna kompozycja.

Olafur Eliasson na Bródnie

Więcej o:
Komentarze (6)
Pawilon Olafura Eliassona - architektoniczna gratka w stolicy. HIT czy KIT?
Zaloguj się
 • gsb

  0

  lubię/ cenię Elliassona bardzo. nie jest to najwybitniejsza jego praca ale jest O.K. poszerzony pas załamanej rzeczywistości - zabawa pryzmatem na dużą skalę.
  @ fafaf: przełączanie zdjęć w taki sposób, że wchodzi się na nową stronę pozwala Gazecie sztucznie nabijać sobie statystyki odsłon/ wejść na stronę. i potem się nimi chwalą - w ten sposób zachęcają naiwniejszych reklamodawców... też mnie to wkurza, bo to jest marnowanie GB jak się płaci za internet.

 • kraina.chichow

  0

  Zamysł artysty - całkiem interesujący. Ale wykonanie... Tragedia... Praktycznie wszystkie wewnętrzne lustra popękane, ewidentnie z powodu wadliwego mocowania, a nie krewkich okolicznych młodzieńców. Panele nierówno obsadzone, nity wystają, podest z kamiennych płyt wybrakowany, bo poszczególne kafle 'chodzą', gdy się po nich chodzi. Po prostu brak słów.

 • Gość: fafaf

  0

  zróbcie ku... taka opcje na portalu żeby dało się przełączać zdjęcia bez wchodzenia w nową stronę

  pawilon fajny

 • Gość: Armnao

  0

  szkoda że na koniec lata

 • Gość: Look

  0

  Słupki stały już tam wcześniej.

 • bo_moj_nick_jest_zajety

  0

  ktoś kazał ogrodzić to słupkami, czy one już tam stały?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX