Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL

27.05.2017 10:53
Dom w Wolsztynie

Dom w Wolsztynie Pl Architekci

W czasach PRL jak Polska długa i szeroka wszędzie zaczęły powstawać 'domy-kostki'. Po kilkudziesięciu latach nasza tania wersja architektury rodem z zachodu, choć kiedyś była awangardą - dziś nie zachwyca. Niefunkcjonalne wnętrza, małe okna, tynk na baranka - to główne grzechy przez które na kostki patrzymy z niechęcią. Ale te budynki to jednak echo znakomitej modernistycznej architektury. Wystarczy pomysł, remont i... z brzydkiego kaczątka te domu mogą się zmienić w pięknego łabędzia!

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (49)
Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
Zaloguj się
 • Oceniono 71 razy 27

  Nie podoba mi się taka stylistyka. Piony, poziomy, wszystko jakieś takie fabryczne, nieludzkie, wnętrza też. Co ciekawe jestem (byłym) architektem wnętrz. Takie coś też bym zaprojektowała. Ale nie dla siebie. I najczęściej takie zero zieleni wokół. Tylko sterylne trawy, ogródki zen takie. I te puste wielkie przestrzenie - jak w hali produkcyjnej. Każdy ma swój gust wiadomo, ale ja dla siebie wolałabym magiczny nieduży domek, z mnóstwem zakamarków, może trochę ciasnawy, łatwy do ogrzania, z ukochanymi przedmiotami, z historią i dzikim Tajemniczym Ogrodem. Idealny do marzeń i rozpieszczania przyjaciół i kochanych zwierzaków. Te to takie trochę prosektoryjne. Moda rozumiem i ja też przechodziłam okres fascynacji, ale tak w głębi serca to tkwi stareńka chatka baby jagi ;) Odważnie to jest w moim zawodzie się do czegoś takiego przyznać. Serio...

 • tom_aszek

  Oceniono 25 razy 21

  "Dom został więc powiększony do 300 metrów.(...) Architekci zdecydowali więc o wyburzeniu wewnątrz wszystkich działowych ścian i radykalnej przebudowie elewacji frontowej."

  Przecież powiększenie domu + wyburzenie środka = budowa nowego domu.
  Gdzie tu "modernizacja" i "przemiana"?

 • Oceniono 27 razy 19

  Chała. Ani jeden projekt nie komponuje się z otoczeniem. Szczytem absurdu jest ten z wycinanką, gdzie pół bliźniaka przebudowano, a drugie pół zostawiono po staremu. I jeszcze te połacie okien, które się w ogóle nie otwierają...

 • Gość: cgvbhnj

  Oceniono 24 razy 18

  Pierwszy dom jest spektakularny, ale wlasciwie zostal wybudowany od nowa.
  Pozostale - gdy obejrzy sie drugie czy trzecie zdjecie - okazuja sie okropne i czesto masakruja otoczenie.

 • Gość: bubu

  Oceniono 20 razy 16

  Dom z wycinanka. Wlasciciel pomalowal secesyjne meble na bialo? Przeciez widac z daleka , ze to syf jest a nie zadna secesja.

 • bobibobi15

  Oceniono 17 razy 15

  "Dom nie pasował do prestiżowej lokalizacji w Wilanowie", a obok kolejny klocek stoi...

 • Gość: Ewa

  Oceniono 18 razy 12

  Szczerze - to ta kostka rubika bardziej mi się podoba. Mały piętrowy domek z ogródkiem z kwiatami i kilkoma drzewkami.To co widzę to bezduszne gmaszysko, gdzie domownicy mogą się nie widzieć. cóż taka moda - smutne.

 • Gość: sajmona

  Oceniono 10 razy 10

  Już raz napisałam - szkło, styropian, sztruks!Wszystkie te ohydne domy wyglądają
  jak pawilony sklepowe lub poczekalnie dworcowe. Kto tak lubi mieszkać jak na
  scenie, tylko bilety sprzedawać , a potem zatrudnić sprzątaczki, aby myły te
  szklane połacie i broń Boże żeby ktoś tego dotykał. Zero dzieci, gości, kotów
  i psów. Siąść i...płakać .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły