Koniec budowy Łachta Centr. Najwyższy budynek w Europie

JB

462 m - taką wysokością może pochwalić się wieżowiec Łachta Centr w Sankt Petersburgu. To nowy rekordzista Starego Kontynentu.

Łachta Centr w Sankt Petersburgu
Łachta Centr w Sankt Petersburgu
fot. Slava Korolev

Centrum biznesowo-rekreacyjne zostało opracowane przez architektów z pracowni RMJM i powstało nad Zatoką Fińską w byłej stolicy Rosji. „Wisienką na torcie” kompleksu jest mierzący 462 m wysokości ultrawieżowiec. Prace konstrukcyjne zakończyły się w czerwcu 2018 roku, ciągle trwają jednak prace wykończeniowe wewnątrz. Prawie wszystkie z 87 pięter budynku zajmie siedziba główna Gazpromu - jednej z największych spółek naftowych na świecie.

Inwestor Łachty, Gazprom, zwraca uwagę, że oprócz bycia najwyższym budynkiem w Europie, jest to również najbardziej wysunięty na północ drapacz chmur na świecie. W światowych rankingach wysokości Łachta plasuje się na 13 pozycji.

Architekci z pracowni RMJM pod przewodnictwem Toma Kettle'a współpracowali z Gorprojektem. Wśród inspiracji projektanci wymieniają m. in. Sobór Pietropawłowski. Ich koncepcja to prosta bryła, którą charakteryzuje zawinięta w spiralę fasada. 16,5 tys. długich, przeszklonych paneli zagina się pod kątem 90 stopni. To drugi najbardziej „wygięty” wysokościowiec świata - elewacja chińskiego Shanghai Tower zagina się pod kątem 120 stopni.

Ze względu na położenie Sankt Petersburga i fatalne warunki ziemne, Łachtę oparto na palach o szerokości 2 m wbitych w głąb ziemi na głębokość 82 m.

Skomentuj:

Koniec budowy Łachta Centr. Najwyższy budynek w Europie