Zaha Hadid i najwyższy budynek na Malcie

Mercury Tower ma stanąć w Paceville na Malcie. 112-metrowy wieżowiec będzie najwyższym budynkiem na wyspie, wyprzedzając obecnego rekordzistę o 14,5 m.

Apartamenty mieszkalne i hotelowe

Paceville to nieformalna stolica nocnego życia na Malcie, głównie ze względu na mnogość barów, klubów czy kasyn. Także w tym miasteczku znajduje się obecny najwyższy wieżowiec w kraju - Portomaso Business Tower autorstwa pracowni Edward Bencini & Associates. Wysokościowiec otwarty w 2000 roku ma 23 kondygnacje i 97,5 m wysokości.

Projektem Mercury Tower zajmowała się jeszcze sama Zaha Hadid, we współpracy z Patrikiem Schumacherem (po śmierci irackiej architektki stał się kluczową w postacią w biurze ZHA). Budynek to w skrócie 31 kondygnacji, 112 m wysokości i 24,5 tys. m2 powierzchni. Na dziewięciu niższych poziomach zaplanowano mieszkania, natomiast na dziewiętnastu wyższych przewidziano hotel.

Skręcona wieża

Cechą wyróżniającą Mercury Tower jest wyraźnie podzielenie budynku na dwie części, spełniające różne funkcje. Delikatne, choć odważnie podkreślone przekręcenie wyższych kondygnacji w stosunku do niższych ma sprawiać, że część mieszkalna przy ulicy dobrze wpisze się w istniejącą tkankę miejską, natomiast położone wyżej pokoje hotelowe zyskają ciekawszy widok na morze. W trzech kondygnacjach przejściowych znajdą się pomieszczenia techniczne hotelu, recepcja i basen.

W część parteru zostaną wkomponowane odnowione mury starego hotelu Mercury (od którego nazwę przejął nowy wieżowiec), wybudowanego na początku XX wieku. W części zachowanych oryginalnych wnętrz urządzone zostanie lobby. Przed budynkiem wylany zostanie plac z fontannami i schodkami do siedzenia. Zostanie on domknięty czteropiętrowym budynkiem przeznaczonych na handel.

Więcej o:
Komentarze (5)
Zaha Hadid i najwyższy budynek na Malcie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Pawlacz91

  Oceniono 1 raz 1

  Ten dół nie wygląda dobrze

 • Gość: NowyTom

  0

  Wszystko dookola to kicz. Jedyny budynek godny uwagi to ten nowy! Reszte zaorac!

 • Gość: rocketz

  0

  Malto to małe państwo-miasto, powinni wysoko budować. Budynek źle nie wygląda.

 • pidoc

  0

  I znowu estetyczny, "historyczny" budynek pożerany przez jakiś przeskalowany twór :( To łączenie wypadające w połowie okien starego budynku doskonale pokazuje brak poszanowania dla kontekstu i historii miejsca. Teraz k***a my, po nas choćby potop. Beznadziejne.

 • vicenteolivio

  Oceniono 5 razy -1

  To jest od lat stały problem (tzn. już nie) Zahy Hadid - jej budowle kompletnie nie "wpisywały się" w otoczenie. Nie umiała nawiązywać do zabudowy i historii miejsca w którym projektowała. I to czyniło ją architektem populistycznym, a nie wybitnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX