Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią

Budownictwo powinno być jak najbardziej ekologiczne. Dla tych, do których nie przemawiają argumenty etyczne czy troska o środowisko naturalne mamy dodatkowy argument. Ekologicznie oznacza też ekonomicznie, a dom Eko to świetny przykład, który za pomocą twardych liczby potwierdza tą zależność.

Koszty budowy domu to naprawdę spory wydatek. Ale wydatki wcale nie kończą się wraz z zakończeniem prac budowlanych. Utrzymanie domu to również spory wydatek,w  którym lwią część stanowią opłaty za ogrzewanie. Swoje dokładają też pozostałe koszty jak np. opłaty za wodę potrzebną do podlewania ogrodu. Ile przeciętnie wydajemy na ogrzewanie?

Ile Polacy wydają na ogrzewanie domu?

Ponad połowa polaków w badaniu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie" przyznała, że nie wie ile wydaje na ogrzewanie. Ci którzy wiedzą wydają naprawdę dużo. 14% respondentów płaciło za sezon grzewczy ponad 4 500 zł, kolejne czternaście procent mieściło się w przedziale 3 001-4 500 zł, w przedziale 2 000 - 3 000 mieściło się 37 %. Poniżej 1 499 udało się zejść jedynie 24 % właścicieli budynków, którzy znają koszty ogrzewania. Można śmiało założyć, że w całości ten odsetek jest jeszcze mniejszy - osoby, które nie wiedzą ile wydają, raczej nie stosują technik pomagających zaoszczędzić ciepło. Duże wydatki na ogrzewanie wcale też nie świadczą o komforcie termicznych. szacuje się, że ok 13 % polskich domów jest niedogrzana, a ich mieszkańcy odczuwają poważny dyskomfort związany z niskimi temperaturami w okresie zimowym.

Na szczęście nie jesteśmy skazani na duże rachunki. Dom Eko opracowany w pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś pokazuje, że komfort termiczny może iść w parze z niskimi kosztami, a ekologia jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Zlokalizowany w południowej Polsce dom ma 215 m² powierzchni. pierwszy sezon grzewczy był też okresem, w którym sprawdzono czy zastosowane rozwiązania projektowe i technologiczne rzeczywiście przyniosą wymierne oszczędności. Założeniem było utrzymywanie w pomieszczeniach mieszkalnych temperatury 24 °C. Zużycie energii w pierwszym roku wyniosło 22kWh/(m2/rok) co przełożyło się na rachunek za ogrzewanie w wysokości 1 300 zł. Taka wartość lokuje dom w dolnej grupie wydatków na ogrzewanie, a zarówno powierzchnia domu, jak i temperatura są racze dość wysokie.

Schemat domu EkoSchemat domu Eko BXBstudio Bogusław Barnaś

 Jak oszczędzać energię?

Okazuje się, że wcale nie trzeba budować archaicznej ziemianki, bez otworów okiennych. Dom ma nowoczesną, modernistyczną bryłę, z dużymi przeszkleniami - niektórymi stanowiącymi całą ścianę pomieszczenia. gdzie więc tkwi sekret energooszczędności?

Po pierwsze pewne założenia należało poczynić już na początku. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób aby w okresach zimowych dawały ciepło a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien ale również jest "osłonięta” pomieszczeniami "izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.

Także sam materiał, z którego powstał dom - pustaki styropianowe pozwoliły zapewnić wysoką izolacyjność termiczną. Do rozwiązań technologicznych należy doliczyć też system rekuperacji, który pozwala ograniczyć straty ciepła przez wentylację.

Dom ogrzewany jest elektrycznie poprzez system ogrzewania podłogowego. Dodatkowym źródłem ciepła może być znajdujący się w salonie kominek. Na elewacji zainstalowano także czarny kolektor powietrzny do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną. Z ciekawych rozwiązań należy też wymienić zainstalowanie zbiornika pojemności 2000 litrów, który zbiera pochodzącą z dachu deszczówkę do podlewania ogrodu i do celów sanitarnych. Kiedy jej zabraknie, automat uruchamia pompę i uzupełnia braki ze studni. Gdyby i ona okazała się pusta, pozostaje wodociąg.

Architektura

Rozwiązania ekologiczne idą w parze także z dobrą architekturą. Bryła ma nowoczesny charakter, a układ wnętrz został oparty na czytelnym podziale na strefy dzienną, nocną, techniczną i strefę pracy.

Wewnętrzne pomieszczenia są przestronne, a duże przeszklenia otwierają je na różne otwarcia widokowe. Szklana ściana w salonie umożliwia po odsunięciu umożliwia połączenie pomieszczenia z przyległym tarasem. Ale i bez tego dzięki wysokości 5 metrów i oszczędnej, nieco minimalistycznej stylistyce robi niesamowite wrażenie. jego ozdobą jest ściana i ażurowe schody wykonane z betonu architektonicznego.

Oczywiście początkowe wydatki mogą okazać się wyższe niż przy klasycznej budowie - dochodzą koszty chociażby związane z systemem rekuperacji czy kolektorów, nie mniej nawet kilkutysięczna roczna oszczędność na wydatkach sprawia, że po kilku

latach te wydatki się zwracają, a w dłuższej perspektywie przekładają na realną oszczędność. Jak widać ekologicznie - znaczy też ekonomicznie.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

ZOBACZ TEŻ: BOGUSŁAW BARNAŚ ARCHITEKTURA ZAKORZENIONA W TRADYCJI >>>

 

Więcej o:
Komentarze (35)
Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią
Zaloguj się
 • abtmarketing

  Oceniono 26 razy 20

  Panie, to sie u nas nie przyjmie. Nie ma zadnej mebloscianki, wiec nie ma jak krysztalow wyeksponowac. Schody bez barierki, wiec jak po pijaku do lozka sie dostac? W ogrodku nie ma iglakow wzdluz plotu, wiec sasiedzi moga zajrzec. A do tego pewnie jeszcze kuchnia otwarta, wiec smierdzi, jak sie kapuste gotuje.

 • Gość: Adam

  Oceniono 18 razy 8

  Najbardziej ekologiczne są te schody! Domownicy spadną, zabiją się i koniec z konsumpcją zbędnych dóbr i produkcją odpadów oraz zanieczyszczeń! Deweloperzy powinni zaadaptować takie schody i wprowadzać je w blokach!

 • Gość: Małgorzata B

  Oceniono 10 razy 6

  Co z tego,ze coś ładnie wygląda, jak jest niebezpieczne lub niefunkcjonalne. Tak się nie projektuje! I dobry architekt powinien wybić z głowy głupim inwestorom, takie pomysły jak te schody! Nawet poręczy na ścianie nie ma!

 • Andrzej Grabiec

  Oceniono 5 razy 5

  Ponieważ mieszkam w tym domu pozwolę sobie skomentować i co nieco wyjaśnić :)

  Barierki celowo nie było bo nie było takiej potrzeby natomiast jej wygląd obmyślony został już wcześniej ponieważ w momencie kiedy pojawią się dzieciaki, taka barierka na kilka dobrych lat powstanie.

  Wbrew pozorom schody nie są niebezpieczne, były przeróżne imprezy i jeszcze nikt nie spadł.

  Zbironik na deszczówkę mieści oczywiście 20 m3 a nie 2000 m3.

  215 m2 to powierzchnia już z garażem ok.36m2 i pomieszczeniem technicznym. Z resztą gdzieś w sieci krąży rzut domu. Można sprawdzić.

  Ogrzewanie elektryczne zrealizowane kablami grzejnymi . Kable są "idiotoodporne" tam nie bardzo ma się co zepsuć. Nie ma kotłowni, rotametrów, rozdzielaczy, kotłów itd. Całość instalacji grzewczej na cały dom kosztowała 2700 zł brutto. Do tego sterowniki - 11 szt x 136 zł. Pompa ciepła wraz z podłogówką wodną wyceniona była od 65000 do 95000 zł - to faktyczne wyceny od lokalnych firm.

  Niemal cały dom można oglądnąć w programie "Domy przyszłości" odc. 3 dostępny na YT wystarczy poszukac.

 • pandzik

  Oceniono 3 razy 3

  Dziękuję za ogrzewanie podłogowe elektryczne... całe płaszczyzny promieniowania...
  i gadka o kominku... tyle ekologi a każą palić w tym pieknym salonie

 • j7f3

  Oceniono 6 razy 2

  3 sypialne i 215 m^2? Może nie chcieli więcej, ale gdzie się ten metraż zgubił? Złodzieje ukradli?

  Dom z zewnątrz ładny, ciekawa bryła. W środku średnio wyszło.

 • pminko

  Oceniono 4 razy 2

  Jaka roczna amortyzacja całego sprzętu jest wzięta pod uwagę przy obliczeniu kosztów ogrzewania. Jaka jest trwałość? I poprosimy porównanie kosztów wyposażenia domu w w różne systemy ogrzewania.

 • Gość: jesusbuiltmyvolkswagen

  Oceniono 1 raz 1

  Dom fajny, tylko że dookoła przydałby się las albo duży park, a nie wieś, pola, dworki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX