Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu

Trochę fantazji, styropianu, projekt i jest - współczesna interpretacja domu-kostki. Wykonana bez ingerencji w oryginalną konstrukcję budynku. Tę zmianę można nazwać kosmetyczną, efekt już nie.

Popularne domy-kostki zaczęły się pojawiać w polskim krajobrazie w latach 70. Okazuje się, że ten model domu łatwo zmienić tak, by lepiej pasował do współczesnych realiów i wymagań mieszkańców. Nie zawsze konieczna jest przebudowa i znaczna ingerencja w konstrukcję budynku.

Właściciele chcieli odświeżyć wygląd rodzinnego domu, który otrzymali w spadku. Skupili się więc przede wszystkim na przeprojektowaniu fasady i wnętrz. Przyjęty zakres prac pozwala na wykonanie zaplanowanego remontu bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Sposób na fasadę

Od strony drogi dom został wyłożony ciemnym kamieniem. Balkon i taras wejściowy zostały podkreślone białym pasem wykonanym ze styropianu. Linia wykrawająca balkon przechodzi płynnie w zwieńczenie budynku. Dzięki temu uzyskano efekt kontrastu, a bryła wydaje się optycznie mniejsza i smuklejsza.

Patrząc na projekt nowej fasady możemy wyróżnić jej awers i rewers. Od frontu i ulicy w okładzinie elewacji dominuje ciemny kamień, natomiast od strony ogrodu króluje styropian pokryty białym tynkiem. Efekt rozrzeźbienia uzyskano dzięki zastosowaniu wypukłych pasów biegnących przez całą długość elewacji. Te rytmiczne podziały przypominają nowoczesne pilastry. Tym samym udało się uzyskać ciekawy, światłocieniowy efekt.

Zabawy ze styropianem

Nie zawsze zabawy ze styropianem dają pożądany efekt. W tym wypadku za jego pomocą udało się odmienić stary dom i przy okazji ocieplić go na tyle, by zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. W niektórych miejscach warstwa styropianu mierzy nawet 60 cm grubości.

Kabina prysznicowa nadwieszona nad klatką schodową

Również we wnętrzu domu pojawiają się nietypowe rozwiązania. Jednym z nich jest nadwieszony nad klatką schodową kubik obłożony ciemnym kamieniem. Początkowo właściciele chcieli wykorzystać wolną przestrzeń na klatce schodowej do powieszenia efektownego żyrandola. Później zmienili zdanie i w tym miejscu dziś znajduje się kabina prysznicowa.

Projekt opracowała architektka Agnieszka Nycz (pracownia: NYCZ+Partners) przy współpracy z właścicielami domu, którzy są z zawodu grafikami.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (82)
Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu
Zaloguj się
 • Gość: lexmaja

  Oceniono 31 razy 31

  jestem w szoku

 • Gość: MartaChojnacka

  Oceniono 27 razy 25

  Widzieliśmy z mężem ten projekt jak byliśmy u rodziny pod Opolem i muszę przyznać że na żywo robi niesamowite wrażenie. Nie przepadamy za dachami płaskimi ale ten dom wzbudził we mnie bardzo pozytywne emocje. Gratulacje dla właścicieli za odwagę

 • Gość: Maga Jaga

  Oceniono 25 razy 21

  Bardzo mi się podoba!

 • q-ku

  Oceniono 17 razy 11

  o, transformator

 • Oceniono 8 razy 8

  Grafitowy powiew świeżości ...... życzmy sobie takich czy podobnych metamorfoz więcej

 • Gość: Julia

  Oceniono 28 razy 8

  Widać że polaczki zaczynają ujadać jadem. Jad hejterów dotarł nawet tutaj. Każdy kto ma trochę pojęcia o budownictwie i sposobie w jaki tworzy się elewacje wie ile pracy włożono w taką konstrukcje. Codziennie przejeżdzam koło tego budynku jak jadę do pracy i za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. Pani Redaktor napisała ze projekt stał się smuklejszy i mniejszy. Ta elewacja spowodowała właśnie odwrotną sytuacje. Budynek stał się większy bardziej masywny. Według mnie wyciśnięto z tego budynku ile się dało bez bawienia się w pozwolenia itp. Jeszcze raz gratuluje dla Pani Agnieszki bo zrobiono kawał dobrej roboty

 • Gość: Grażyna

  Oceniono 9 razy 7

  Super projekt. Ciekawa jestem jak jest rozwiązane odwodnienie dachu. Czy są wewnętrzne rury spustowe?

 • Gość: Waldek

  Oceniono 2 razy 2

  A mi się bardzo podoba ten projekt. Zamysł i forma bez zarzutu i niech autorka oraz inwestor się nie przejmują komentarzami. Niestety w naszym kraju jest na szczęście niewielka grupa ludzi zwani nieudacznikami życiowymi którym nic nie wychodzi więc krytykują wszystko co popadnie. W pracy maja dostęp do internetu więc się opierdzielają i zbulwersowani tym że pracują za najniższą krajową i widzą że ich koledzy na fejsie mają lepiej wypisują hejty do każdego co robi coś pozytywnego. Wiadomo, że projekt można by zrobić na tysiąc innych sposobów i potencjał jest na coś lepszego ale na pewno nie na coś co nie wymaga pozwolenia na budowę ani przebudowę. Widziałem ten projekt na Instagramie i robi naprawdę wrażenie o środku nie wspomnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX