Samolot zaparkował przed Pałacem Kultury. Będzie kolejna buda z jedzeniem?

12.07.2017 21:49

DAWID ŻUCHOWICZ

Urząd Miasta ogłasza wieloetapowy konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie łącznie z konsultacjami społecznymi, a tymczasem na działce pod PKIN samowolka budowlana trwa. Dzisiaj obok bud z jedzeniem pojawił się samolot.

Samolot postawiono na działce należącej do Tadeusza Kossa. Przed wojną stała w tym miejscu kamienica pod nieistniejącym dziś adresem Zielna 26. Plac z budynkiem rodzina obecnego właściciela straciła w latach 50. W 2008 roku Tadeusz Koss w ramach roszczeń reprywatyzacyjnych odzyskał parcelę. Od tego czasu na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej pojawiają się budy z jedzeniem. To przykład samowolki budowlanej. Dzierżawcy prowadzą handel w nielegalnych pawilonach, ich usunięcie to czasochłonna procedura, a czas w tym wypadku gra na ich korzyść. Nielegalny bazar rozrasta się do kuriozalnych rozmiarów. Dziś wzbogacił się o "nową przestrzeń handlową", czyli niesprawny samolot. Trudno o większe kuriozum w samym centrum Warszawy.  

Budy i pawilony handlowe na działce Tadeusza Kossa są niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, który w tym miejscu przewiduje jedynie zielone nasadzenia. Andrzej Kłoskowski - dyrektor Powiatowego Inspektoratu Budowlanego rozpoczął interwencję w tej sprawie, ale zaznacza, że procedura usunięcia samolotu sprzed Pałacu Kultury i Nauki może być długotrwała. 

ZOBACZ ZDJĘCIA SAMOWOLKI PRZED PAŁACEM KULTURY >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Portal architektoniczny bryla.pl opublikował galerię zdjęć budynków ZUS w Polsce. 'Kicz, namnożenie form i refleksyjne szkło, które odbija otoczenie, ale nie pokazuje wnętrza. To znaki rozpoznawcze wielu siedzib Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Architektoniczny rozmach niestety nie idzie w parze z jakością stawianych budynków. Oliwy do ognia dolewa fakt, że przysłowiowe 'pałace' zostały zbudowane za pieniądze podatników. Tymczasem co jakiś czas w media pojawiają się informacje o stale powiększającym się deficycie w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych' - czytamy na portalu. W zestawieniu znalazł się też przykład z Lublina. 
Lubelski ZUS mieści się w sąsiadujących ze sobą budynkach przy ul. Zana o numerach 36, 36A i 38A i 38C (wieżowiec). Część wieżowca użytkują inne instytucje. Jak informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w Lublinie, łączna powierzchnia zajmowana przez instytucję to ok. 13,7 tys. mkw. 
Obiekty przy Zana 38C (wieżowiec) i 38A nie były budowane na potrzeby ZUS. Powstawały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. ZUS wprowadził się do nich w 1989 roku. Te nowsze, przy Zana 36-36A powstały w 1998 roku. Autorami projektu są architekci: prof. dr arch. Zygmunt Hofman i mgr. inż. arch. Witold Thumenas. - Z dzisiejszej perspektywy wygląd tych budynków zachwytu nie budzi, to oczywiste. Ich uroda wpisywała się w pewnym sensie w styl lat dziewięćdziesiątych, kiedy powstawały - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie. Dodaje jednak, że istotne jest to, że spełniają podstawowe warunki związane z obsługą klientów. 
Korba broni jednak budynków ZUS podkreślając, że nie sposób wrzucić do jednego worka. - Są wśród nich przykłady bardzo ciekawej architektury. Np. chwalony ostatnio ZUS w Zabrzu, siedziba Zakładu w Gdańsku, która współgra ze swoim historycznym otoczeniem, czy mieszczący się w kamienicy I Oddział ZUS w Warszawie. Budynek Centrali ZUS w Warszawie w 2008 roku otrzymał prestiżowy tytuł 'Budowy Roku' od Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Został wyróżniony za wysoką jakość realizacji w stosunku do niskiego kosztu wykonania - dodaje. Zapewnia też, że nie ma związku między pieniędzmi na budowę lub modernizację budynków ZUS a deficytem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - Budżet ZUS i FUS to dwa odrębne fundusze - mówi. Pałace ZUS
  • Konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla Placu Centralnego w Warszawie Zaprojektuj Plac Centralny w Warszawie [KONKURS]
  • "Raj mieszkaniowy"od dewelopera. Slogany vs rzeczywistość
Skomentuj:
Samolot zaparkował przed Pałacem Kultury. Będzie kolejna buda z jedzeniem?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły