Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

22. Konkurs KOŁO wystartował. Zadanie? Projekt łazienki w Łazienkach Królewskich

mat. prasowe/red. WG

Ruszył 22. Konkurs KOŁO na projekt łazienki. Studenci i młodzi architekci przygotowują dla polskich miast projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety publicznej. Podczas tegorocznej edycji, odbywającej się pod hasłem "Concept Merliniego", uczestnicy konkursu zaprojektują łazienkę dla Łazienek Królewskich.

22. Konkurs KOŁO. Plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego
22. Konkurs KOŁO. Plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego
Mat. organizatorów

Nie od dziś wiadomo, że deficyt toalet publicznych to duży problem dla mieszkańców miast. W Polsce 1 toaleta publiczna przypada na 12 000 mieszkańców. Geberit o sprawie mówi od lat. Aktynie uczestniczy też w procesie zmian, tworząc akcję społeczną "Nie olewamy miasta" i organizując od 22 lat konkurs KOŁO - bez wątpienia jeden z najciekawszych konkursów architektonicznych w Polsce. Studenci i młodzi architekci tworzą projekty budynków z toaletami dla miast w całej Polsce, zmieniając i ulepszając przestrzeń publiczną. Wiele ze zwycięskich projektów doczekało się realizacji.

Dziedzictwo przeszłości źródłem inspiracji

Tegoroczna edycja po raz kolejny odbywa się w Warszawie, jest jednak wyjątkowa – zwycięzca będzie miał szansę zapisać swoją twórczość na kartach historii. Wszystko dzięki współpracy firmy Geberit z Łazienkami Królewskimi. Konkurs przebiegał będzie pod hasłem „Concept Merliniego”. Studenci i młodzi architekci będą mieli okazję pójść w ślady Dominika Merliniego, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta, mającego kluczowy wpływ na ostateczny kształt Łazienek.

Głównym wyzwaniem dla uczestników będzie więc połączenie tradycji z nowoczesnością oraz pamięci o historii i poszanowaniu wartości zabytków z kreatywną swobodą. Dziedzictwo przeszłości nie powinno być traktowane jako bariera, lecz stać się nieocenionym źródłem inspiracji dla uczestników.

Idea konkursu została pozytywnie zaakceptowana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Potencjalna lokalizacja budynku w pobliżu Agrykoli, na terenie Łazienek Północnych, zapewnia duży potencjał nie tylko ze względu na liczbę odwiedzających, ale także dostępny teren, który umożliwia zaprojektowanie dodatkowych funkcji dla gości. Ze względu na obsługę zwiedzających, projekt obiektu powinien przewidywać specjalną strefę z biletomatami (na co najmniej 3 urządzenia), a także informacyjny punkt samoobsługowy z ekranem dotykowym i stojakami na ulotki, jak również niewielki punkt sprzedaży.

Ważne będzie również zastosowanie rozwiązań, umożliwiających dostęp do budynku wszystkim grupom odbiorców, w tym odbiorcom o szczególnych potrzebach – osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym czy opiekunom z małymi dziećmi. Istotne będzie także wykorzystanie materiałów odnawialnych oraz przyjaznych dla środowiska, a także zaprojektowanie rozwiązań mających na celu zmianę nieekologicznych zachowań mieszkańców i turystów.

22. Konkurs KOŁO - lokalizacja
22. Konkurs KOŁO - lokalizacja
Mat. organizatora

 22 Konkurs KOŁO jest pretekstem do dyskusji na temat deficytu toalet publicznych w przestrzeni miejskiej w Polsce. Mocno kibicujemy akcji #zostańwdomu, a ponieważ konkurs odbywa się prawie całkowicie online i wymaga zdalnej pracy na materiałach dostarczonych przez organizatorów, wierzę, że jest to bardzo dobry moment, żeby zachęcić młodych ludzi, do podejmowania działań twórczych. Na razie wizja lokalna może być utrudniona, ale w miarę możliwości będziemy uzupełnić potrzebne zdjęcia oraz materiały wideo. Mamy też nadzieję, że utrzymamy założone terminy oraz będziemy w stanie zorganizować finał konkursu, na którym spotkamy się z uczestnikami. To będzie jednak zależało od rozwoju sytuacji. W tym roku naszym partnerem zostało Muzeum Łazienki Królewskie. Zwycięski projekt, jeżeli Muzeum zdecyduję się na jego realizację, ma szansę na stałe zapisać się w historii tego zabytkowego kompleksu parkowego. Wyjątkowy charakter lokalizacji tegorocznego konkursu postawi też przed uczestnikami ważne wyzwanie – jak projektować w przestrzeni zabytkowej? Liczymy, że jest to temat, dzięki któremu obecna edycja spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem.

mówi Justyna Zborowska, Menedżer ds. PR i reklamy w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO.
Nagroda Grand Prix 2019 w Konkursie KOŁO - wizualizacja obiektu. Proj. Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki.

Trzy kategorie konkursowe

Konkurs KOŁO daje początkującym architektom możliwość podjęcia rywalizacji w 3 kategoriach konkursowych:

- konkurs główny, w którym projekty są oceniane przez specjalny Sąd Konkursowy;

- konkurs internetowy – gdzie projekt podlega ocenie Internautów;

- konkurs "Debiut Roku" - w ramach którego Sąd Konkursowy wybierze 2 uczestników, którzy otrzymają możliwość odbycia miesięcznego stażu w wybranym przez organizatora biurze architektonicznym.

Wyjątkowe jury

Jak co roku, konkursowe prace zostanie ocenione przez jury złożone z wybitnych i uznanych architektów, a także osób aktywnie wpływających na warszawską przestrzeń miejską. W skład kapituły wejdą:

  • prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa
  • arch. Robert Konieczny – KWK Promes
  • arch. Marta Sękulska Wrońska – WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP, sędzia SARP
  • arch. Aleksandra Kozłowska – laureatka Konkursu KOŁO
  • Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.
  • Kamilla Pereta – Główny Konserwator, Muzeum Łazienki Królewskie
  • Dorota Knopp – Zastępca Kierownika Działu Inwestycji, Muzeum Łazienki Królewskie
  • Marzena Jaśczak – Zastępca Kierownika Działu Obsługi Publiczności, Muzeum Łazienki Królewskie

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie! Łączna pula nagród wynosi ponad 50 tysięcy złotych.
Serwis bryla.pl kolejny raz objął wydarzenie patronatem medialnym

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

22. Konkurs KOŁO wystartował. Zadanie? Projekt łazienki w Łazienkach Królewskich