Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Albania: Piramida tyrana w Tiranie. Dawne muzeum Enevera Hodży [CZERWONY URBEX]

Redakcja Pressland/WG
Piramida w Tiranie - Fot. screen z odcinka

W 1988 roku tuż przed końcem reżimu komunistycznego w Albanii, w Tiranie wzniesiono pomnik faraona ku pamięci dyktatora Envera Hodży, który prowadził kraj żelazną ręką i dzięki któremu Albania zyskała przydomek „Korea Północna Europy”. Po 1991 roku budynek został przekształcony w centrum kultury, w którym odbywały się pierwsze imprezy rave i stał się symbolem wyzwolenia Tirany.

Read more!

Betonowa piramida, znajdująca się w samym sercu Tirany,  została otwarta 4 października 1988 roku. Konstrukcja stanęła w centrum liczącego 1,7 ha kompleksu. Mieściło się tu muzeum Enevera Hodży - zmarłego w 1985 roku wieloletniego dyktatora Albanii. Oryginalny obiekt zaprojektowała jego córka - Pranvera Hodża wraz ze swoim mężem Klementem Kolancim oraz Pirro Vaso i Vladimir Bregu. W chwili otwarcia piramida była najdroższą budową, jaką kiedykolwiek zbudowano w Albanii.

Piramida w Tiranie - Fot. By Kroll Markus - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24083391

W 1991 roku, po upadku komunizmu w Albanii, Muzeum Evenera Hodży przestało istnieć. Obiekt zyskał nową nazwę - "Piramida Tirany". Przez kilka lat mieściło się tu centrum konferencyjne i wystawiennicze. W połowie lat 90. otwarto tu "Disko Student" - jedną z pierwszych w Tiranie dyskotek z prawdziwego zdarzenia. Podczas wojny w Kosowie w 1999 roku, piramidę zajęło NATO i organizacje humanitarne. Od lat obiekt stoi pusty.

Dawne muzeum Enevera Hodży chciano przemienić w budynek operowy. Pojawiały się również głosy o konieczności rozbiórki obiektu i wybudowania w tym miejscu nowego gmachu albańskiego parlamentu. W 2018 roku zaprezentowano nową koncepcję zagospodarowania piramidy - ma się tu znajdować centrum informatyczne dla młodzieży, w którym odbywać się będą zajęcia z programowania i robotyki.

 

Read more!

To kolejna odsłona naszego cyklu, realizowanego wspólnie z "ARTE po polsku". W każdą środę przedpremierowo na serwisie Bryla.pl obejrzycie kolejne odcinki programu Czerwony Urbex. Zajrzymy do opuszczonych, tajemniczych obiektów w Niemczech, Mołdawii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji i Serbii.

Zobaczcie poprzedni odcinek:

Gruzja: tajne sanatorium Stalina. Ckaltubo (Tskaltubo) - opuszczone uzdrowisko [CZERWONY URBEX]

W gruzińskim mieście Ckaltubo (Tskaltubo) znajduje się ulubione miejsce Stalina: uzdrowisko, które przeżywało swój wielki rozkwit w latach 50. XX wieku. Wysublimowane ruiny opuszczonych sanatoriów, są apokaliptycznym świadectwem epoki komunizmu.

Czytaj więcej >>
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Bułgaria: UFO komunizmu. Buzłudża - opuszczony brutalistyczny pomnik [CZERWONY URBEX]
Chorwacja: ostatnie szaleństwo Tito. Pomnik Petrova Gora [CZERWONY URBEX]
Niemcy: zniknięcie Armii Czerwonej. Wünsdorf - opuszczone radzieckie miasto pod Berlinem [CZERWONY URBEX]

Skomentuj:

Albania: Piramida tyrana w Tiranie. Dawne muzeum Enevera Hodży [CZERWONY URBEX]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej