Biblioteka na warszawskiej Białołęce z pozwoleniem na użytkowanie. To budynek z drewnianych prefabrykatów
Nowa biblioteka publiczna zlokalizowana przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Ten pełen przyjaznych środowisku rozwiązań obiekt powstał w zaledwie 6 miesięcy
Nowa biblioteka publiczna powstała przy ul. Kłosowej w Choszczówce na warszawskiej Białołęce. Dwukondygnacyjny obiekt, zaprojektowany przez pracownię Ambient Magdaleny Pios, niedawno oficjalnie uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Budynek powstał z zastosowaniem prefabrykowanych modułów drewnianych, zaledwie w 6 miesięcy. Głównym wykonawcą inwestycji była spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.
Nowa biblioteka na Białołęce - pochwała prefabrykacji
Nowa biblioteka ma 724 m. kw. powierzchni całkowitej. Na parterze znajduje się wypożyczalnia z mediateką, sala wielofunkcyjna oraz pomieszczenia ewidencji. Na piętrze natomiast ulokowano wypożyczalnię dla dzieci oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Budynek powstał w technologii modułowej, bazującej na prefabrykowanych elementach drewnianych i żelbetowych oraz z wykorzystaniem ciepłej płyty fundamentowej. Charakterystyczną cechą projektu jest widoczna konstrukcja drewniana, wykonana z belek i słupów. We wnętrzach znajdziemy natomiast dwa rodzaje sufitów drewnianych (w tym sufit lamelowy) oraz duże przeszklenia.
Prace budowlane trwały od czerwca do listopada. Projekt był szczególnie wymagający nie tylko pod względem czasowym, ale też w zakresie zastosowanej technologii oraz precyzji i estetyki wykonania. Ze względu na prestiżową funkcję obiektu, realizacja wymagała od nas bardzo wysokiej dbałości o szczegóły. O sukcesie tej realizacji najlepiej świadczy fakt uzyskania zgody na użytkowanie bezpośrednio po zakończeniu prac budowlanych.
Biblioteka przy ul. Kłosowej - ekologiczne rozwiązania
Nowa biblioteka przy ul. Kłosowej jest pełna przyjaznych środowisku i energooszczędnych rozwiązań tj. panele fotowoltaiczne umiejscowione na dachu, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy systemy sterowania centralą wentylacyjną, optymalizujące zużycie energii.
Zagospodarowano również okoliczny teren - na drogach, parkingach i chodnikach pojawiła się nawierzchnia mineralna. Powstał taras i elementy zewnętrzne małej architektury a także ogród deszczowy.
Koncepcja budynku biblioteki zdobyła ostatnio wyróżnienie w kategorii projektów ekologicznych konkursu PLGBC Green Building Awards 2023.
- Więcej o:
Kolorowa Biblioteka "Nowy Horyzont" w Kraśniku z nagrodą German Design Award 2024. To projekt GK-Atelier
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Zero-energetyczna biblioteka publiczna w Kalifornii. Polak zwycięzył międzynarodowy konkurs Architecture At Zero 2020
Biblioteka Narodowa Izraela od Herzog & de Meuron. Automatyka w "Studni Wiedzy"
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny