Wokół projektowania

 • Graffiti na ścianie budynku w Londynie. Autor: Banksy

  Banksy: obrazy, graffiti, street art. Kim jest Banksy?

  Banksy to wyjątkowa postać. Za sprawą bogatego dorobku można powiedzieć o nim dużo, z drugiej strony tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. Do publicznej wiadomości wciąż nie trafiła nawet tożsamość artysty. Bez wątpienia zasługuje on jednak na to miano. Banksy tworzy bowiem nie tylko street art, ale również zmusza nas do refleksji - zwraca uwagę na problemy tego świata, wyśmiewa jego przywary i przypomina o wartościach. Przyjrzyjmy się bliżej jego pracom. Myślicie, że Banksy kiedyś się ujawni?

 • Hotel Crowne Plaza - The HUB w Warszawie

  Wnętrza hotelu Crowne Plaza - The HUB w Warszawie

  Na warszawskiej Woli, nieopodal Ronda Daszyńskiego, otwarto niedawno pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza - The HUB. To nowoczesny obiekt, położony w sercu stolicy. Jego wnętrza są równie spektakularne, co bryła. Zaglądamy do środka!

 • Barka Cieślika. Proj. Daniel Cieślik ANTA Architekci

  Barka Cieślika - pokryty trzciną dom architekta

  W niewielkiej, położonej nad malowniczymi stawami wsi Kopiec, Daniel Cieślik postanowił zbudować swój dom. Barka Cieślika to połączenie nowoczesności i tradycji.

 • Starter III we Wrocławiu. Proj. AP Szczepaniak

  Starter III we Wrocławiu już prawie gotowy. Elewacja przypomina grę Tetris

  Dobiega końca budowa Startera III przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. W tym 7-kondygnacyjnym budynku znajdą się lokale usługowe i apartamenty. Obiekt, zaprojektowany przez architektów z AP Szczepaniak, przyciąga wzrok oryginalną elewacją, kojarzącą się z popularną grą Tetris.

 • DOM NA SKARPIE

  Topografia to "najlepszy przyjaciel" architekta

  "Dom na skarpie" - ten projekt stanowi dowód na to, że topografia to "najlepszy przyjaciel" architekta. Trudna działka, o dużym nachyleniu i niezbyt dużej powierzchni - sprowokowała nietypowe rozwiązania. Paradoksalnie - jakoś zawsze łatwiej projektować, gdy trzeba walczyć z ograniczeniami i przeszkodami.

 • Showroom Kinnarps w Krakowie

  Nie chcemy przebywać w takich samych pomieszczeniach. Co zrobić, aby się wyróżnić?

  Minęły już czasy, w których wszystkie placówki oświatowe, biura, przychodnie wyglądały tak samo. Zajrzeliśmy do kilku oryginalnie zaprojektowanych miejsc, które wyróżniają się na tle innych.

 • Biuro firmy Meble GIB w Kępnie

  Trendy w projektowaniu. Jak tworzyć modne wnętrza?

  Aranżacja wnętrz też podlega modzie. Zmieniają się style, użyte materiały, kolory, dodatki. Jedno pozostaje stałe - funkcjonalność. Jak stworzyć wnętrze nowoczesne, w zgodzie z najnowszymi trendami, a jednocześnie wygodne i przyjazne?

 • Pawilon w Barcelonie, proj. Mies van der Rohe, 1929 rok

  Mniej znaczy więcej - architektura mistrza minimalizmu

  Mies van der Rohe propagował zupełnie nowe myślenie o architekturze. Postrzegał przestrzeń jako swego rodzaju potencjał, który można zagospodarować na różne sposoby. Twierdził, że zadanie architekta polega na uwolnieniu pomieszczeń od sztywno przypisanego im przeznaczenia. Architekt dążył do zaprojektowania jednorodnej, modalnej strefy, którą użytkownik będzie mógł przekształcać według potrzeb - nazwał ją przestrzenią uniwersalną. Minimalistyczna bryła pozbawiona zdobień, podkreślenie konstrukcji budynku i wolny plan wnętrza możliwy dzięki zastosowaniu szkieletu ze stali, to charakterystyczne założenia, które znajdziemy w projektach i realizacjach mistrza minimalizmu. Zobaczcie, jak ta koncepcja sprawdziła się w realizacjach.

 • Biuro firmy Euronet w Warszawie

  Biura z pomysłem, czyli przegląd dobrze zaprojektowanych biur

  Firmy prześcigają się w tworzeniu estetycznych, przyjaznych dla pracowników biur. Chcą się wyróżnić, zatrudniają więc architektów projektujących oryginalne, jedyne w swoim rodzaju przestrzenie. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważną rolę w projekcie biura pełnią podłogi. Odpowiednio dobrane mogą "wymodelować" wnętrze, wydzielić strefy oraz być prawdziwą ozdobą wnętrza. Zobaczcie 5 biur z pomysłem.

 • Osiedle Służew nad Dolinką, Warszawa, fot. Adam Stępień / AG

  Najnowsza historia mieszkania. Normatywy na 2018 rok

  W drugiej połowie XX wieku budownictwo mieszkaniowe regulowane było systemem normatywów, narzucających nie tylko wielkość mieszkań, ale i niektóre rozwiązania przestrzenne czy urbanistyczne. Dziś w tej dziedzinie architektury panuje znacznie większa dowolność - wymogów technicznych jest niewiele, a te istniejące mają być wkrótce zniesione. Czy to znaczy, że będzie lepiej? Które z tych rozwiązań lepiej się sprawdzały?

 • dom jednorodzinny

  10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem - z miłości do geometrii

  Każdy z nas ma mniej lub bardziej sprecyzowaną wizję wymarzonego dachu nad głową. Ma być klasyczny, w stylu skandynawskim lub też ultranowoczesny. Przygotowaliśmy dla Was zbiór dziesięciu domów jednorodzinnych o ciekawej bryle i pomysłowych rozwiązaniach architektonicznych. W poszukiwaniu inspiracji zajrzeliśmy do wnętrz. Ze szczególną atencją potraktowaliśmy kuchnię, bo właśnie ona jest atrybutem rodziny i prawdziwego domowego ogniska. Zobaczcie.

 • I miejsce w konkursie Artline: sztuka minimalizmu

  Wyniki konkursu Artline: sztuka minimalizmu

  Poznaliśmy zwycięzców konkursu Artline: sztuka minimalizmu. Ogłoszenie wyników odbyło się 24 listopada 2016 roku podczas uroczystej gali w siedzibie firmy Miele. Na konkurs nadesłano ponad 140 prac. Poziom projektów był niezwykle wysoki, po długich obradach udało się wyłonić zwycięzców. Oto oni:

 • Wnętrze apartamentu ISPOT

  Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

  Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".

 • W swoich publikacjach le Corbusier często odwoływał się do maszyn - samolotów, samochodów, statków, które były wyobrażeniem postępu technologicznego, który zdaniem architekta, powinien być także drogą rozwoju architektury

  Maszyna do mieszkania - utopia XX wieku?

  XX wiek w historii architektury był przełomowym okresem. Architekci zerwali z historyzmem, a na świat przyszedł modernizm, który do dziś dnia króluje w sposób niepodzielny. Zmieniła się nie tylko forma, ale także samo podejście projektowania. Co dziś zostało z Le Corbusierowskiego hasła: Dom jest maszyną do mieszkania?

 • Wyniki konkursu Artline: sztuka minimalizmu

  Konkurs ArtLine. Sztuka minimalizmu.

  Śledzisz najnowsze trendy we wzornictwie? Lubisz operować szarością? Wiesz, jak zapewnić w projekcie wnętrza perfekcyjną harmonię w duchu minimalizmu?

 • Kuchnia Frankfurcka

  Matka nowoczesnej kuchni - Margarete Schütte-Lihotzky

  Margarete Schütte-Lihotzky - to jej zawdzięczamy nowoczesną kuchnię. Była pierwszą austriacką kobietą - architektem, bohaterką ruchu oporu i choć pochodziła z bogatej rodziny to zajmowała się w główniej mierze projektowaniem osiedli socjalnych. Jak powiedziała w wywiadzie na swoje setne urodziny - sama nigdy nie gotowała, ale to ona zaprojektowała kuchnię, która do dziś służy za wzór dla kolejnych pokoleń architektów.

 • Okrąglak w Poznaniu, proj. Marek Leykam

  Okrąglak na okrągło

  Miał być wyższy i bardziej uniwersalny niż się to później okazało. Mimo to poznański DH "Okrąglak? i tak stał się symbolem Poznania. Do dziś, mimo lat zaniedbań, zachwyca krytyków architektury. Wkrótce ma szanse odzyskać swój blask.

 • Grupa Marcina Kołtuńskiego z UN Studio i Karoliny Kani, warsztaty OSSA 2008

  Cztery wizje krakowskiego Placu Wolnica

  Prezentujemy kolejne pomysły studentów architektury, którzy na warsztatach OSSA pracowali pod czujnym okiem najlepszych architektów. Zobacz co zaproponowała grupa Marcina Kołtuńskiego (UN Studio) i Karoliny Kani.

 • Yacht Plus Norman Foster

  Foster zaprojektował luksusowy jacht

  Jeden z najsławniejszych architektów firmuje swoim nazwiskiem niezwykłą jednostkę pływającą.

 • Dla niemieckiego konsorcjum stadion zaprojektowali architekci z pracowni Rhode Kellerman Wawrowsky. To obiekt na 35 tys. miejsc z rozsuwanym, przeszklonym dachem. Raczej niemożliwe jest, by na polskim stadionie trybuny znajdowały się tak blisko boiska i nie były ogrodzone

  Nowy stadion w Warszawie

  462 mln zł ma kosztować nowy stadion piłkarski przy ul. Łazienkowskiej. Zbuduje go konsorcjum niemieckich firm. Niemcy zaproponowali Warszawie lekki, ażurowy stadion na 35 tys. miejsc, przykryty rozsuwanym szklanym dachem.

 • Europe's longest wooden bridge spans a valley of the 2007 Bundesgartenschau (German Federal Garden Show - BUGA) area in Ronneburg near Gera, eastern Germany, on Monday, Aug. 14, 2006. The bridge ist 240 meters (787 feet) long. The Bundesgartenschau takes place from April 27 to October 14, 2007. (AP Photo/Jens Meyer)

  Najdłuższy drewniany most w Europie

  Najdłuższy drewniany most w Europie stanął w Ronneburgu we wschodnich Niemczech. Most ma 240 metrów długości i jest jedną z głównych atrakcji tegorocznych Niemieckich Targów Ogrodniczych (Bundesgartenschau - BUGA 2007)