Wokół projektowania

 • Pawia 18 - budynek wielorodzinny o ciekawej elewacji

  Pawia 18 we Wrocławiu - budynek wielorodzinny o ciekawej elewacji

  Nie przypomina typowego budynku wielorodzinnego, raczej przywołuje na myśl jednorodzinną zabudowę szeregową. Pawia 18, autorstwa Wytwórni Pracowni Projektowej, to znakomity przykład na to, jak z dużej skali można zrobić małą i nadać inwestycji bardziej kameralnego charakteru. Nieszablonowe podejście do projektu deweloperskiego doceniło jury ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2021, przyznając wrocławskiej realizacji nagrodę główną w kategorii „Budynek wielorodzinny nowy”.

 • Dom typu kostka po liftingu

  Dom typu kostka po liftingu

  Wydawać by się mogło, że domy – kostki, tak popularne w latach 70., nigdy już nie staną się modne. Tymczasem powracają w nowej odsłonie. Przebudowane, wyposażone w duże przeszklenia tarasowe, często bogate w rozwiązania charakterystyczne dla idei smart home, dostają drugie życie i triumfalnie podbijają rynek nieruchomości. Są odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, którzy chcą mieszkać w domach funkcjonalnych i minimalistycznych, liczą jednak nie tylko koszty spektakularnych metamorfoz, ale także eksploatacji odnowionych budynków.

 • V&A Dundee

  Na fali dobrego designu. V&A Dundee z systemami Geberit

  V&A Dundee to muzeum designu, mieszczące się w szkockim Dundee, niecałe półtorej godziny drogi na północ od Edynburga. To tam japoński architekt, Kengo Kuma, stworzył swój pierwszy projekt na brytyjskiej ziemi. Położone blisko szkockiej części Morza Północnego muzeum, ze swoją wyróżniającą się, betonową fasadą, z pewnością wywoła fale na powierzchni współczesnej architektury.

 • Dworzec autobusowy Lublin

  Kubaturowe oblicze pracowni Tremend

  Wizytówką pracowni Tremend są niewątpliwie projekty wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Współpraca z najbardziej prestiżowymi markami hoteli, zdobyte międzynarodowe nagrody i wyróżnienia plasują ją w gronie najbardziej kreatywnych i rozpoznawalnych pracowni projektowych. Aranżacja wnętrz to jedynie połowa działalności Tremend, druga - równie spektakularna, jest związana z projektowaniem kubaturowym budynków. Ze względu na umowy z inwestorami nie zawsze można się nimi chwalić przed zakończeniem realizacji, dlatego często zostają w tajemnicy przed mediami.

 • Browary Warszawskie

  Przywracanie przestrzeni mieszkańcom – rewitalizacja miast

  We współczesnej – tej mądrej i odpowiedzialnej architekturze – nie chodzi już o odnawianie pojedynczych obiektów. Ważna jest idea, według której urbanizacja korzysta z dziedzictwa architektury w odniesieniu do potrzeb mieszkańców, troski o ich zdrowie i kondycję planety. Aluprof przedstawia przegląd udanych „rehabilitacji” dawnych przestrzeni publicznych.

 • Realizacja projektu wnętrz biurowych dla Huuuge Games

  Realizacja projektu wnętrz biurowych dla Huuuge Games

  W warszawskim biurowcu The Hub zlokalizowanym przy Rondzie Daszyńskiego mieści się nowe biuro firmy Huuuge Games. Na powierzchni 4500 metrów kwadratowych pracownicy mają do dyspozycji sale konferencyjne, pokoje do pracy zespołowej, kuchnię z miejscem do wypoczynku, a także strefę fitness. Projekt aranżacji wnętrz został przygotowany przez BIT CREATIVE. Co na jego temat mówią sami autorzy?

 • Czarna Perła w Lanckoronie – poszanowanie tradycji na styku z nowoczesnością

  Czarna Perła w Lanckoronie – poszanowanie tradycji na styku z nowoczesnością

  Projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni FAAR architekci z Wadowic to budynek, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjnej, drewnianej architektury w miejscowości Lanckorona. Powstał z głębokiej refleksji nad otoczeniem i stał się współczesną odpowiedzią na pytanie, jak można zaprojektować nową przestrzeń do życia w od lat określonym krajobrazie małopolskiej wsi.

 • Przełomowa technologia w projekcie Willa Wesoła
 • Dworzec Wolsztyn

  Dworzec Wolsztyn w nowej odsłonie

  Budynek otrzymał GRAND PRIX oraz nagrodę w kategorii "Budynek Użyteczności Publicznej" w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego organizowanym przez SARP Poznań. Wcześniej budynek ten otrzymał nominację (jako jeden z trzech obiektów) w konkursie Nagroda Roku SARP 2021 w kategorii „Architektura w przestrzeni dziedzictwa”.

 • Tleń Lodge - apartamenty w otoczeniu natury

  Tleń Lodge - apartamenty w otoczeniu natury

  Bory Tucholskie to nie tylko raj dla miłośników lasów i natury, ale także idealne miejsce na wypoczynek w zgodzie z ideą slow life. W sąsiedztwie Parku Narodowego Bory Tucholskie i okolicznych lasów obfitujących w ciszę i spokój powstały trzy wyjątkowe, ekologiczne domki mieszczące urokliwe apartamenty.

 • "Wspólny dziedziniec" w Poznaniu

  "Wspólny dziedziniec" w Poznaniu

  Prezentowany projekt został zrealizowany dla firmy OKRE Development. W niewielkim kompleksie budynków mieszkalnych powstał wspólny dziedziniec dla mieszkańców. Przygotowanie koncepcji powierzono Pawłowi Grobelnemu, który w przeszłości był wielokrotnie nagradzany za projekty przestrzeni publicznych. W tym przypadku opracował on nie tylko projekt zagospodarowania przestrzeni, ale również różnego rodzaju meble zewnętrzne.

 • Koncepcja przebudowy placu Juliusza Kossaka w Krakowie

  Koncepcja przebudowy placu Juliusza Kossaka w Krakowie

  Prezentowany projekt został stworzony przez FAV.Office - Filipa Zielińskiego - we współpracy z Grzegorzem Traczem.

 • Żorro - architektoniczny superbohater
 • Wnętrza biurowe siedziby marki Yareal
 • Circle Wood House – dom wkomponowany w las, las wkomponowany w dom

  Circle Wood House – dom wkomponowany w las, las wkomponowany w dom

  Czy rozległą bryłę budynku o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych da się wtopić w leśne otoczenie strzelistych sosen, by nie zakłócała zastanej harmonii natury? Odpowiedzią na to pytanie jest Circle Wood House – rezydencja zaprojektowana przez biuro Mobius Architekci, w której wykorzystano nowoczesną stolarkę aluminiową firmy Aluprof.

 • Rezydencja z widokiem na Ocean Atlantycki

  Rezydencja z widokiem na Ocean Atlantycki

  Koncepcja eleganckiego parterowego apartamentu zachwyca luksusowym designem oraz wspaniałymi czarno-białymi pracami fotograficznymi holenderskiego artysty – Bastiaana Woudta. Najważniejszym elementem, wyróżniającym unikatową rezydencję, jest ogromne przeszklenie prezentujące zapierający dech w piersiach widok na Ocean Atlantycki. Projekt tej przestrzeni mieszkalnej, autorstwa pracowni TK Architekci, został wyróżniony w 12. edycji konkursu Vasco Integracja w kategorii „Projekt Mono”.

 • Apartamentowiec - w tle budynek dawnych koszar

  Osiedle Dragonów w Olsztynie

  Inwestycja znajduje się na terenie zespołu rzeźni miejskiej, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Koszar Dragonów. Otoczenie stanowi zabytkowy cmentarz i baza magazynowa Agencji Mienia Wojskowego, znajdująca się w zespole zabytkowych budynków pokoszarowych. Wcześniej zabytkowe obiekty niszczały i nikt nie spodziewał się, że okolica może się zmienić na korzyść.

 • Młyny Rothera: największy taras w Polsce

  Młyny Rothera: największy taras w Polsce

  Marka DLH kojarzy się głównie z produktami, które indywidualni klienci kupują do swoich domów i mieszkań - oraz na tarasy. Tymczasem ten znany dystrybutor desek tarasowych i materiałów drewnopochodnych wspiera też inwestycje przeznaczone do użyteczności publicznej. Jednym z ciekawszych przykładów takiej kooperacji jest remont historycznych Młynów Rothera w Bydgoszczy. Firma DLH dostarczyła na potrzeby prowadzonych prac aż sto ton materiałów.

 • Paradyż Designers: Konkurs dla Architektów

  Paradyż Designers: Konkurs dla Architektów

  Zaprojektuj wnętrze z użyciem płytek Paradyż My Way by Gosia Baczyńska. Weź udział w konkursie i zdobądź cenne nagrody! Zgłoszenia można nadsyłać do 13.02.2022 r.

 • Szumilas od ROBYG – czyli miejska oaza zieleni bliżej niż myślisz

  Szumilas od ROBYG – miejska oaza zieleni

  Wybór własnego mieszkania od zawsze jest powiązany z oczekiwaniem, że będzie się znajdowało w dobrej lokalizacji z rozbudowaną infrastrukturą logistyczno–usługową i jednocześnie blisko natury, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Czy w praktyce da się pogodzić te dwie potrzeby? Szumilas od ROBYG to osiedle, które oprócz bardzo dobrej lokalizacji oferuje mieszkańcom prywatny, 2-hektarowy las.

 • HP prezentuje nowe urządzenia do druku wielkoformatowego

  HP prezentuje nowe urządzenia do druku wielkoformatowego

  Innowacyjne serie HP DesignJet i HP PageWide XL zapewniają jeszcze więcej możliwości zastosowań.

 • Wnętrza biurowe w siedzibie marki Solenis

  Wnętrza nowej siedziby firmy Solenis

  Nowocześnie urządzone pomieszczenia biurowe znajdują się na trzech piętrach w warszawskim kompleksie Lixa. Zaaranżowana powierzchnia liczy ogółem 3,5 tysiąca metrów kwadratowych.

 • Biurowiec firmy Hartman Marine Group w Holandii

  Światłocień w architekturze. Efekty 3D w systemie Dri Design

  Idealnie gładka czy z efektami 3D? Elewacje mogą być bardzo różne, ale to nie ograniczenia systemu elewacyjnego, a architekt powinien decydować o ich kształcie i formie. System Dri Design pozwala w równie prosty sposób zaprojektować i wykonać zarówno typowe i jednorodne elewacje, jak również takie o indywidualnie zaprojektowanej, trójwymiarowej strukturze, dającej efekty głębokiego światłocienia.

 • NIE OLEWAMY NATURY. Rozmowy naturalne #5: arch. Aleksandra Kozłowska

  NIE OLEWAMY NATURY. Rozmowy naturalne #5: arch. Aleksandra Kozłowska

  Aleksandra Kozłowska, związana z pracownią KWK Promes, jest laureatką Grand Prix oraz nagrody Debiut Roku w konkursie KOŁO z 2018 roku, które otrzymała za projekt toalety publicznej na bulwarach nad rzeką Słupią w Słupsku. Architektka, mimo młodego wieku, może pochwalić się licznymi osiągnięciami, m.in. Stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce, a także nagrodami i wyróżnieniami w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Jest również Jurorką w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanym przez Geberit.

 • KOŁO "Projekt Łazienki 2021" - weź udział w głosowaniu na najlepszą koncepcję!

  KOŁO "Projekt Łazienki 2021" - weź udział w głosowaniu na najlepszą koncepcję!

  Rozpoczął się kolejny etap konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanego przez Geberit – uczestnicy wgrali już swoje prace, teraz kolej na zadanie dla Was! Ruszyło głosowanie internautów na najlepszą koncepcję toalety publicznej dla Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 • Wnętrza warszawskiej siedziby SYZYGY i Ars Thanea

  Nowoczesne wnętrza warszawskiej siedziby SYZYGY i Ars Thanea

  SYZYGY i Ars Thanea to agencje digitalowe, tworzące marketingowe rozwiązania technologiczne. Pomieszczenia biurowe, które firmy zajmują w Warszawie, zostały zaprojektowane przez ekspertów firmy doradczej Colliers. Wnętrza wypełnione eklektycznym designem stanowią tło dla powstawania nowych koncepcji i strategii - połączenie kreacji z technologią tworzy nieformalną, stymulującą przestrzeń.

 • Osiedle Holm House

  Osiedla mieszkaniowe bez barier architektonicznych

  Na każdym osiedlu znajdzie się grupa mieszkańców, która wymaga specjalnych rozwiązań, dostosowanych do ich wymagań. Chodzi o osoby w podeszłym wieku oraz te, które borykają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Problem ten dotyczy również rodziców, wychowujących małe dzieci. Z myślą o tych osobach świadomi inwestorzy wprowadzają na budowane osiedla specjalne rozwiązania, które mają ułatwić mieszkańcom codzienne życie. Jakie udogodnienia pojawiają się na polskich osiedlach? Czy inwestycje bez barier to standard w ofertach deweloperów?

 • Lawina nagród dla Tremend za Crowne Plaza Warsaw – The HUB

  Lawina nagród dla Tremend za Crowne Plaza Warsaw – The HUB

  W samym centrum miasta, na warszawskiej Woli, nieopodal Ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Ten nowoczesny obiekt łączy w sobie elektryzujące tętniące energią miasto ze spokojem zaczerpniętym z natury. Zachwyca już od przekroczenia progu. Za projekt hotelowego wnętrza odpowiedzialna jest doświadczona w tym zakresie warszawska pracownia architektoniczna Tremend. Nic zatem dziwnego, że projekt zgarnął aż cztery najbardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach świata designu.

 • Premiera online projektu ArchiPaper

  Premiera online projektu ArchiPaper

  Pisaliśmy o tym projekcie w 2019 roku, teraz możemy pokazać wam pełną wersję animacji, która miała swoją premierę online 6 października 2021 roku.

 • Hotelowe lobby

  Hotel Rezydent Sopot MGallery: secesyjna architektura i nowoczesne wzornictwo

  Sopot jest miejscem tętniącym życiem, zarówno w sezonie letnim, jak i poza nim. Jest atrakcyjny nie tylko ze względu na położenie, ale również z powodu bogatej bazy hotelowej. W czerwcu tego roku dołączył do niej Hotel Rezydent Sopot MGallery, pięciogwiazdkowy obiekt, który otworzył się ponownie po remoncie. Historyczna, secesyjna architektura nie pozwala przejść obok niego obojętnie, a wnętrza zachwycają wystrojem i wykorzystaniem oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz. Aranżację przygotowała warszawska pracownia Tremend.