Drewniany wieżowiec w Sztokholmie. Tańszy i bardziej eko
Jeżeli ta wieża zostanie zbudowana, będzie najbardziej innowacyjnym i najwyższym na świecie budynkiem z drewna.







W czerwcu zaprezentowano projekt zgłoszony do konkursu na futurystyczny, ekologiczny budynek mieszkalny w Sztokholmie. 34-piętrową wieżę apartamentową w konstrukcji drewnianej zaprojektowały duńskie firmy architektoniczne C.F. Moller Architects i Berg.
Według autorów projektu jest to wizja przyszłego budownictwa mieszkalnego, które ma być tańsze, łatwiejsze i bardziej przyjazne środowisku niż typowe budownictwo z betonu czy stali. Architekci wyjaśniają:
Głównym powodem, dla którego nie było wcześniej wysokich budynków z drewna, jest to, że beton i stal mają dużą przewagę na rynku. Ale teraz przemysł budowlany zaczyna brać odpowiedzialność za środowisko. Budownictwo odpowiada za 30-40 proc. produkowanego globalnie dwutlenku węgla produkowanego globalnie. A jeżeli przyjrzeć się ilości dwutlenku węgla uwalnianemu w produkcji drewna, jest o wiele lepiej niż w przypadku stali czy betonu.
Drewno obniża koszty budowania nawet w procesie transportu, ponieważ jest lżejsze niż stal czy beton. Jest też lepsze pod względem odporności ogniowej niż np. stal.
W Szwecji mamy długą tradycję budowania z drewna. W dzisiejszych czasach wiemy też więcej na temat wykorzystania drewna i jesteśmy świadomi zalet konstrukcyjnych drewna klejonego i łączonego za pomocą gwoździ.
Drewniane słupy, belki, ściany i sufity będą w pełni widoczne przez szklaną fasadę budynku (w drewnianych ramach okiennych). Zaprezentowany projekt przewiduje użycie betonowego rdzenia wieży, lecz architekci twierdzą, że może on zostać zastąpiony drewnianym.
Drewniany Drapacz Chmur - wnętrze mieszkania, źródło: C. F. Moller
Drewniany wieżowiec według innowacyjnego projektu miałby być ukończony w 2023 roku - na 100-lecie firmy budowlanej HSB Stockholm, organizatora konkursu.
- Więcej o:
- ekologia
Projekt MVRDV dla Poznania, ostateczna wersja
Pałac Kultury z rodzeństwem
Owoce kryzysu. Wielki przegląd wieżowców apartamentowych
Skręcony wieżowiec zamiast pawilonu Emilia?
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]