Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewniany wieżowiec w Sztokholmie. Tańszy i bardziej eko

tomasz sachanowicz

Jeżeli ta wieża zostanie zbudowana, będzie najbardziej innowacyjnym i najwyższym na świecie budynkiem z drewna.

W czerwcu zaprezentowano projekt zgłoszony do konkursu na futurystyczny, ekologiczny budynek mieszkalny w Sztokholmie. 34-piętrową wieżę apartamentową w konstrukcji drewnianej zaprojektowały duńskie firmy architektoniczne C.F. Moller Architects i Berg.

Według autorów projektu jest to wizja przyszłego budownictwa mieszkalnego, które ma być tańsze, łatwiejsze i bardziej przyjazne środowisku niż typowe budownictwo z betonu czy stali. Architekci wyjaśniają:

Głównym powodem, dla którego nie było wcześniej wysokich budynków z drewna, jest to, że beton i stal mają dużą przewagę na rynku. Ale teraz przemysł budowlany zaczyna brać odpowiedzialność za środowisko. Budownictwo odpowiada za 30-40 proc. produkowanego globalnie dwutlenku węgla produkowanego globalnie. A jeżeli przyjrzeć się ilości dwutlenku węgla uwalnianemu w produkcji drewna, jest o wiele lepiej niż w przypadku stali czy betonu.

Drewno obniża koszty budowania nawet w procesie transportu, ponieważ jest lżejsze niż stal czy beton. Jest też lepsze pod względem odporności ogniowej niż np. stal.

W Szwecji mamy długą tradycję budowania z drewna. W dzisiejszych czasach wiemy też więcej na temat wykorzystania drewna i jesteśmy świadomi zalet konstrukcyjnych drewna klejonego i łączonego za pomocą gwoździ.

Drewniane słupy, belki, ściany i sufity będą w pełni widoczne przez szklaną fasadę budynku (w drewnianych ramach okiennych). Zaprezentowany projekt przewiduje użycie betonowego rdzenia wieży, lecz architekci twierdzą, że może on zostać zastąpiony drewnianym.

Drewniany wieżowiec według innowacyjnego projektu miałby być ukończony w 2023 roku - na 100-lecie firmy budowlanej HSB Stockholm, organizatora konkursu.

Skomentuj:

Drewniany wieżowiec w Sztokholmie. Tańszy i bardziej eko