Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polski pomysł na przebudowę francuskiej farmy

red

Zapuszczone gospodarstwo zyska drugie życie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia STOPROCENT Architekci

Przebudowa francuskiej farmy w Bretanii
Przebudowa francuskiej farmy w Bretanii
źródło: STOPROCENT Architekci

Na pomysł, aby stara, zniszczona farma odżyła na nowo wpadł francuski emigrant, który od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Teraz chce wrócić do ojczyzny i sprowadzić tam swoją rodzinę. Jako wymarzone miejsce do życia wybrał położone w Bretanii wzgórze ze starą farmą o nazwie Le Terte. Francuz ma zamiar kolejno remontować i rozbudowywać budynki wchodzące w skład tej nieruchomości. Pomagają mu w tym polscy architekci z pracowni STOPROCENT Architekci.

Projektanci proponują zacząć od starego warsztatu stolarskiego z domkiem stolarza. Na przedwojennych zdjęciach widać, że obiekt od początku składał się z podłużnej hali mieszczącej część techniczną i kamiennej przybudówki z częścią mieszkalną.

W projekcie przebudowy starego warsztatu na współczesny dom zdecydowano się zachować ten podział - tłumaczą architekci.

Przebudowa francuskiej farmy w Bretanii

Zdjęcie archiwalne (źródło: STOPROCENT Architekci)

Hala magazynowa została zmieniona na mocno przeszklony pawilon, natomiast część kamienna została nadbudowana i przykryta dwuspadowym dachem. Parterowy pawilon mieści w sobie część dzienną budynku: hall, kuchnię, jadalnię i duży salon z ogromnym tarasem. Z kolei piętrowa, kamienna część obejmuje sypialnię, gabinet, pokój gościnny i łazienki.

Cała okolica, w której znajduje się farma jest objęta ochroną krajobrazową i konserwatorską, dlatego projekt musi spełniać określone wytyczne. Wśród nich znajdują się między innymi: geometria dachu, materiały, z których można budować czy proporcja i podział okien.

Przygotowany projekt przewiduje zachowanie większości istniejących ścian i otworów okiennych.

Nowe mury będą wykonane z lokalnego kamienia, a dach i część fasady z matowej blachy tytanowo-cynkowej. Jedyną ekstrawagancją są duże przeszklenia z drewnianymi okiennicami, widoczne tylko od wewnętrznego podwórka - dodają projektanci.

Dalsze plany zakładają przebudowę budynków mieszkalnych, części sportowej z basenem i uporządkowanie rosnącej w pobliżu przyrody.

Skomentuj:

Polski pomysł na przebudowę francuskiej farmy