Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Betonowa bacówka AFGH - Haus Presenhuber

fryc

Beton w sercu Alp? Wiele ośrodków narciarskich właśnie w ten sposób usiłuje sprostać potrzebie "aktywnego wypoczynku na łonie przyrody". Ale Vnà, maleńka wioska w południowo-wschodniej Szwajcarii zupełnie ich nie przypominała. Aż do dziś.

Haus Presenhuber, Szwajcaria
Haus Presenhuber, Szwajcaria
fot. AFGH

 

 

 

 

Vna szczyci się swoją tradycyjną zabudową i niechęcią do inwestorów, szczególnie tych stawiających tu sobie wakacyjne domy, które przez większość roku stoją puste. Właśnie takim domem jest Haus Presenhuber, betonowe cudo, które z całą pewnością wielu mieszkańcom Vn? kojarzy się raczej z koszmarem.

 

 

Haus Presenhuber, Szwajcaria

 

 

''Szczególnym wyzwaniem w przypadku tego projektu było stworzenie pomostu między urokliwą zabudową dawno minionych czasów a nowoczesnym stylem, jaki powinien reprezentować dom właściciela galerii sztuki o międzynarodowej renomie'' - wyjaśniają założenia swojego projektu Andreas Fuhrimann i Gabriele Hächler z AFGH, biura architektonicznego z Zurychu.

 

Haus Presenhuber i nne domy we Vna

 

 

Stojący na stromym górskim zboczu dom jednorodzinny Haus Presenhuber jest równie masywny jak domy w okolicy, jak one ma głęboko osadzone okna rozmieszczone stosownie do układu pomieszczeń we wnętrzu i ciężkie drewniane drzwi. Nawet lekko spadzisty dach.

 

 

Betonowa elewacja Haus Presenhuber

 

Do kamienia, z którego zbudowane są we wsi tradycyjne domy, AFGH nawiązuje stosując jednak bardziej od niego surowy gazobeton.

 

Haus Presenhuber, wnętrze

 

Jest on obecny zarówno na zewnątrz jak i w środku domu, gdzie łagodnieje w kontakcie ze sklejką, którą obłożona jest część ścian i sufitów i z której wykonano dużą część mebli.

 

 

Haus Presenhuber,

 

 

Te dwa ''tanie'' materiały dominują we wnętrzu - rysunki drewna i betonu ciekawie ze sobą współgrają tworząc tu główną ozdobę. To kolejny ukłon w stronę wiejskiej prostoty, ukłon lecz ''bez uniżoności" - relacjonuje AFGH na swojej stronie - bez ''romantycznego konserwatyzmu".

 

 

Haus Presenhuber, wnętrze jak w

 


Trudno powiedzieć, czy te ukłony docenią mieszkańcy Vna. Zapewne tylko część z nich to stali prenumeratorzy Wallpapera, obeznani z nowinkami. Mimo wszystko, beton we wnętrzu, szczególnie tak dobrym, jak to w Haus Presenhuber, bardziej kojarzy się dziś z ?renomowanymi galeriami" niż starą alpejską bacówką.
 
 
 
fryc

 

 

Skomentuj:

Betonowa bacówka AFGH - Haus Presenhuber