Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Arch.Maaik, czyli architektura na wesoło

NB

Komiks Arch.Maaik w ironiczny i zabawny sposób opowiada o zawodzie architekta.   

Arch.Maaik jest komiksem o tematyce architektoniczno-konstrukcyjnej stworzonym przez belgijskiego architekta znanego jako Maaik (Mike Hermans). Głównymi postaciami komiksu są Archibald i Gerald. Archibald; architekt i właściciel biura architektonicznego należy do gatunku marzycieli, których myśli przepełniają wielkie, utopijne pomysły. Gerald natomiast to praktyczny, racjonalnie i krytycznie podchodzący do życia inżynier. Choć obydwaj mają odmienne zdanie w wielu kwestiach, w pracy świetnie się uzupełniają. Ich zadaniem jest promowanie światowej architektury oraz poruszanie tematów związanych z tą dziedziną.

Mike Hermans prezentuje życie przykładowego architekta, jakich wielu i jego codzienne problemy zawodowe. Celem autora jest przedstawienie niektórych paradoksów pracy architekta, potrzeby zmagania się z wykonawcami, zleceniodawcami itp., konieczności wypełniania stosu dokumentów, odbywania rozmów, przekonywania, namawiania. Nadmiar tych zajęć oraz czynności ogranicza często czas pracy twórczej, nierzadko też ją uniemożliwia.

W komiksie Mike Hermans tworzy postać, którą sam chciałby być. Archibald jest przekonany o swoim powołaniu, pragnie realizować najśmielsze projekty, które w większości przypadków są niezrozumiałe dla klientów, ciężko pracuje, czekając na uznanie, napotyka jednak na niezliczone przeszkody. Dlatego też bardzo wyraźnie zarysowany jest motyw zmagania się architekta z samym sobą i z otoczeniem. Jest to jednak droga, którą przebywa niemal każdy architekt. Z tego względu, jak sugeruje Hermans należy zachować pokorę, spokój i poczucie humoru.

Ciekawe może być także przyjrzenie się pozostałym postaciom komiksu. Fred odpowiedzialny jest za realizacje koncepcji Archibalda. Nienawidzi architektów oraz ich szalonych pomysłów stąd też często wchodzi w konflikt z Archibaldem. Inną postacią jest Bóg, u którego zjawia się czasami Archibald, by ukazać mu, jak kiepskim jest architektem i unaocznić popełnione przez niego ?budowlane" błędy.

Jedyną kobietą pracującą w biurze Archibalda jest Pani Zidah będąca zawziętą feministką i projektantką, której pomysły nie są realizowane ze względu na brak akceptacji reszty zespołu. W komiksie Arch.Maaik wyróżniają się też inne sylwetki, którym warto poświęcić chwilę uwagi. Pojawiają się one w zabawnych sytuacjach, biorą udział w komicznych konwersacjach, dyskusjach, rozważaniach. Idealna kreskówka na początek dnia.

Komiksy o Archibaldzie można oglądać na stronie autora: Arch.Maaik (www.archmaaik.net) 

Zobacz także:

Architektoniczny recycling

Laleczka Hadid

Luksusowy jacht od Normana Fostera

Skomentuj:

Arch.Maaik, czyli architektura na wesoło