Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budownictwo kontenerowe - tanie i ekologiczne

dll

Chcesz mieszkać modnie i nie spłacać przez całe życie rat wysokiego kredytu? Zamieszkaj w kontenerze!

Architektura kontenerowa to gałąź architektury, która na świecie zyskuje coraz większą popularność. O ile dotychczas promowana była głównie przez architektów zorientowanych proekologicznie, o tyle w czasach obecnego kryzysu gospodarczego bywa rozpatrywana jako alternatywa do drogiego budownictwa konwencjonalnego.

Materiału potrzebnego do konstrukcji tego typu obiektów nie brakuje. W światowych portach piętrzą się góry pustych kontenerów, zajmujących teren i tylko czekających na ich powtórne wykorzystanie. Jest to spowodowane tym, że ich właścicielom nie opłaca się transportować pustego konteneru z powrotem do miejsca, w którym zostanie on ponownie załadowany. W wielu przypadkach, tańszym rozwiązaniem okazuje się tu zakup nowych kontenerów produkcji azjatyckiej.

Dostępność materiału i proekologiczność rozwiązań nie są jednak największymi zaletami tego typu budownictwa. Jest nią cena.

Słoweński architekt Jure Kotnik - autor pierwszej monografii poświęconej architekturze kontenerowej pt. Container Architecture - na swojej stronie internetowej wylicza przyczyny, mające wpływ na niską, końcową cenę takich budynków. Są to przede wszystkim masowość produkcji gotowych modułów, jak również ich szybki transport i montaż. W stosunku do konwencjonalnego budownictwa, pozwala to klientowi otrzymać takim sam metraż a niższą cenę lub większy metraż w tej samej cenie.

Inną zaletą architektury kontenerowej jest możliwość konstrukcji takich budynków w dość nietypowych miejscach. Przykładem obiektu znajdującego się w takiej lokalizacji może być realizacja belgijskiego biura Sculp(IT), mieszcząca się w 2,4 metrowej przerwie między dwiema kamienicami w Antwerpii. Choć obiekt wykorzystuje konwencjonalne sposoby konstrukcyjne, to może stanowić on doskonałą inspirację dla architekta planującego wykorzystać w swojej pracy moduły kontenerowe.

Budynki z kontenerów są tanie, ekologiczne oraz łatwe w montażu. Można z nich stworzyć całe osiedla mieszkaniowe, przestrzenie biurowe, czy domki dla powodzian. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa.

Skomentuj:

Budownictwo kontenerowe - tanie i ekologiczne