Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z pięciu brył od Boyd Cody Architects

MK

Najnowszą realizacją pracowni Boyd Cody Architects jest weekendowy dom jednego z założycieli tego biura, Petera Cody. Każda z brył to prostopadłościenna rama przeszklona z dwóch stron, której wnętrze w  unikatowy sposób przenika się z otoczeniem.

Bohermore House, Boyd Cody Architects
Bohermore House, Boyd Cody Architects
Boyd Cody Architects

 

 

Poszczególnym elementom przyporządkowano określoną funkcją. Prosty zabieg kompozycyjny naprzemiennego przesunięcia tych ram, dał interesujący efekt. Osiągnięto nowatorski układ amfiladowy, w którym poszczególne pomieszczenia nanizane są na jeden korytarz, ale oddzielone od siebie zewnętrznymi przestrzeniami. Wnętrze domu w unikatowy sposób przenika się z otoczeniem.

 

 

Budynek o powierzchni 100 m2, powstał w Irlandii we wsi Graiguenamanagh

 

 

Rzut budynku jest niezwykle elastyczny, dzięki czemu można swobodnie zmieniać sposób jego użytkowania. Dom został zaprojektowany tak, aby bardzo łatwo można było przeprowadzić jego rozbudowę dostawiając kolejny element.

 

 

Godna podkreślenia jest niezwykła oszczędność środków wyrazu. Architekt ograniczył się do zastosowania tylko ogromnych przeszkleń, polerowanego betonu na posadzce i tynkowanych ścian. Istotą tego projektu jest kontakt z otoczeniem, swobodne przepływanie przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej.

 

 

 

MK

 

 

Zobacz też:

 

 

The Villa - ekologiczny dom od Libeskinda

 

 

Dom-most w Australii

 

 

Budownictwo kontenerowe - tanie i ekologiczne

 

 

Skomentuj:

Dom z pięciu brył od Boyd Cody Architects