Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Toyo Ito na okrągło

dll

Najnowsza realizacja Toyo Ito to dom weekendowy White O w chilijskiej Marabelli. Nietypowy kształt budynku z zaokrąglonym atrium stanowi wynikową specyficznych preferencji inwestora oraz trudnej lokalizacji.

Z pewnością niewiele osób stać na dom zaprojektowany przez słynnegoJapończyka. Jeśli jednak ktoś dysponuje odpowiednimi na to funduszami, może sobie pozwolić także i na wysokie wymagania względem projektu. Przykładem może być inwestor domu weekendowego w chilijskiej Marabelli. Działkę stanowi bowiem trudny, nachylony w kierunku północno-wschodnim, stok, z którego rozciąga się atrakcyjny widok. Klient chciał koniecznie "wprowadzić" go do wnętrza budynku. W konsekwencji, propozycja jaką przedstawił Ito, wykorzystuje działkę w całości, czerpiąc z zalet jakie stwarza pochyłość stoku.

Dom i stok w projekcie Ito stanowią jedną całość. Już podczas wejścia na teren posesji znać o sobie daje nachylony teren. Ścieżka wejściowa wiedzie bowiem w górę stoku, pod zawieszonym w powietrzu budynkiem, aż do centralnego, zaokrąglonego atrium. Tu niepostrzeżenie stok przekształca się w przestrzeń mieszkalną.

Po pokonaniu atrium, goście witani są w przestronnym pokoju dziennym, która architekt połączył bezpośrednio z pomieszczeniem jadalnym i kuchnią. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzono możliwość wykorzystania ogrodu, przestrzeni jadalnej i dziennej jednocześnie.

Przedłużeniem naturalnego stoku w architekturze budynku, jest rampa, która wiedzie do przestrzeni sypialnych. Ta część domu została przez Ito uniesiona w górę, dzięki czemu mieszkańcy w mają poczucie dużej prywatności, pomimo dużych przeszkleń.

Budynek w końcowym etapie realizacji.

Skomentuj:

Toyo Ito na okrągło