Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Singing Ringing tree, czyli śpiewająca rzeźba

Od lat zadajemy sobie pytanie gdzie leży i czy w ogóle istnieje granica dzieląca architekturę i rzeźbę. Z całą pewnością  jedno i drugie jest znakiem w przestrzeni.  Singing Ringing Tree to dzieło, które nie tylko współgra z tą przestrzenią, ale dosłownie wygrywa dzięki niej milion melodii każdemu, kto pojawi się w pobliżu.

Singing ringing tree to rodzaj instalacji, grającej rzeźby zbudowanej na szczycie jednego ze wzniesień Gór Pennińskich, w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii.  Jest ono jednym z obiektów zrealizowanych w ramach projektu Panopticons, zainicjowanego przez East Lancashire Arts Network. Efektem pracy architektów, którym powierzono zadanie miało być kilka "wszechwidzącychstruktur". Zostały zbudowane w charakterystycznych, wysoko położonych punktach hrabstwa.

Zapewne zarówno miejsce, klimat, jak i cel projektu, czyli zbadanie "wartości roli sztuki w procesie regeneracji"  skłoniło architektów pracowni Tonkin Liudo poszukiwań wykraczających poza ramy tradycyjnych rozwiązań. Pierwotną inspirację stanowiły drzewa. Twórcy zaprojektowali rzeźbę składająca się z wielu warstw ocynkowanych rur stalowych o różnej długości i przemyślanym, wielokierunkowym układzie. Pod wpływem działania mniejszej bądź większej siły wiatru instalacja zamienia się w instrument, który wygrywa melodię o niskiej częstotliwości.

To, czy Singing Ringing  Treejest rodzajem rzeźby, czy może rozwiązaniem architektonicznym jest kwestią dyskusyjną. Jednakże bez wątpienia niezwykłość grającej i poruszającej się konstrukcji przyciąga rzesze ludzi, którzy pragną wsłuchać się w pieśń najbardziej nieprzewidywalnego muzyka.

Dzieło pracowni Tonkin Liu zostało docenione dzięki nagrodzie za osiągnięcia w dziedzinie architektury, która jest przyznawana przez Royal Institute of British Architects(RIBA).

Skomentuj:

Singing Ringing tree, czyli śpiewająca rzeźba