Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oddychający budynek Add or Alive

fredka

Oddychający budynek Add or Alive powstanie w Katowicach, przy ul Mariackiej 10. Artystka Matylda Sałajewska i holenderski architekt Jan Körbes użyli do projektu billboardy z odrzutu.

Instalacja Add or Alive
Instalacja Add or Alive
Fot. Rondo Sztuki (materiały organizatora)

Projekt Add or Alive zakłada ożywienie opuszczonego obiektu w centrum Katowic w formie instalacji okalającej fasadę budynku z zewnątrz i częściowo wewnątrz. Niektóre części będą przystosowane do interakcji z publicznością. Instalacja będzie wzbogacona o dźwięk i efekty świetlne. Twórcy zamierzają zamontować na budynku elementy wykonane z banera reklamowego, który powiewał do niedawna na budynku. Będzie on odpowiednio składany, naciągany i klejony. Za pomocą specjalnego systemu maszyn pod warstwami banera będzie pompowane i zasysane powietrze. Ruch płaszczyzn przypominać będzie oddychanie. Część pomieszczeń zostanie także zaadaptowana i przystosowana do zwiedzenia - tak aby można było do nich wejść, niczym do wnętrza oddychającego organizmu.

Ten niezwykły pomysł zrodził się w trakcie wizyty artystów w Warszawie. "Zauważyliśmy dziesięciopiętrowy budynek w całości przykryty billboardem, który w jednym miejscu się zerwał i powiewał na wietrze. Wtedy doszliśmy do wniosku, że można zaprojektować elewację, z wykorzystaniem billboardów z odrzutu" - opowiadała Sałajewska.

Projekt jest jednym z 27 wydarzeń, które znalazły się w programie Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice - w skrócie TAKK! Jej celem jest promocja miasta w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Nad całością czuwają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice zakończy się 2 września.

ZOBACZ TAKŻE:

Katowice - burzą architektoniczny majstersztyk

Dom Igloo na trudne czasy

Polski sposób na budynek

Skomentuj:

Oddychający budynek Add or Alive