Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa ratusza w Tolkmicku. Odtworzą zabytek sprzed kilkuset lat

red

W niewielkim Tolkmicku ruszy budowa średniowiecznego ratusza. Pierwotny został zniszczony w 1945 r.

Wizualizacja nowego Ratusza w Tolkmicku
Wizualizacja nowego Ratusza w Tolkmicku
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku

Tolkmicko to licząca nieco ponad 3 tys. mieszkańców miejscowość nad Zalewem Wiślanym w woj. warmińsko-mazurskim. Do 1945 r. w miasteczku istniał ratusz, zniszczyli go jednak sowieccy żołnierze. Niedawno podjęto decyzję o jego odbudowie.

Za projekt nowej siedziby władz gminy odpowiada Jan Koperkiewicz z pracowni ATLANT z Elbląga. Budynek będzie miał cztery kondygnacje. Trzy naziemne oraz jedną podziemną. Według projektu tylko połowę powierzchni budynku zajmą pracownicy urzędu. Pozostała część ma być przeznaczona na działalność kulturalną, powstaną sale wystawowe oraz muzeum.

Odbudowany budynek zostanie wkomponowany w południową część Rynku. Miejscy urzędnicy chcą by w ten sposób został odtworzony zabytkowy układ urbanistyczny centralnej części miasta. Inwestycja ma być impulsem dla rewitalizacji rynku oraz przyczynić się do zwiększenia ruchu turystycznego. Wprawdzie już teraz atrakcyjne położenie miasta przy Zalewie Wiślanym, plaża oraz nowa marina sprawiają, że ruch turystyczny w sezonie letnim jest duży, jednak w deszczowe dni turyści w miasteczku mogą się nudzić. Stąd pomysł urzędników na przestrzeń wystawienniczą w nowym ratuszu.

Wizualizacja nowego Ratusza w TolkmickuŹródło: Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku

ZOBACZ WIZUALIZACJE ZAMKU>>>

Burmistrz Tolkmicka, Andrzej Lemański ma jasną intencję - Chcemy przywrócić miastu ratusz, by ożywić rynek, przywrócić temu miejscu dawny charakter. Tym bardziej, że finansowo wspomoże nas w tym Unia Europejska.

Budowa ma rozpocząć się w najbliższych dniach. Najpierw jednak do pracy przystąpią archeolodzy. Wybrany projekt będzie uwzględniał wymogi konserwatora zabytków. Integralną częścią nowego ratusza ma być wieża z tarasem widokowym na szczycie. Budynek będzie kosztował 8,1 mln zł. Jego budowa zakończy się w 2014 r.

Inwestycja w Tolkmicku nie jest odosobnionym przypadkiem budowy zabytku od podstaw. Przypomnijmy chociażby odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, czy odbudowę Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z aktualnych inwestycji, warto przywołać dobiegającą końca budowę średniowiecznego Zamku Przemysła IIw Poznaniu. A jakie jest wasze zdanie? Co sądzicie o odbudowywaniu zabytków sprzed lat? Jesteście za ich odtwarzaniem, czy raczej widzielibyście w ich miejscu bardziej współczesną architekturę?

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

ZOBACZ TAKŻE:

 

Filharmonia Podlaska na finiszu [ZDJĘCIA]

Filharmonia Podlaska

Skomentuj:

Budowa ratusza w Tolkmicku. Odtworzą zabytek sprzed kilkuset lat