Budowa ratusza w Tolkmicku. Odtworzą zabytek sprzed kilkuset lat
W niewielkim Tolkmicku ruszy budowa średniowiecznego ratusza. Pierwotny został zniszczony w 1945 r.









Tolkmicko to licząca nieco ponad 3 tys. mieszkańców miejscowość nad Zalewem Wiślanym w woj. warmińsko-mazurskim. Do 1945 r. w miasteczku istniał ratusz, zniszczyli go jednak sowieccy żołnierze. Niedawno podjęto decyzję o jego odbudowie.
Za projekt nowej siedziby władz gminy odpowiada Jan Koperkiewicz z pracowni ATLANT z Elbląga. Budynek będzie miał cztery kondygnacje. Trzy naziemne oraz jedną podziemną. Według projektu tylko połowę powierzchni budynku zajmą pracownicy urzędu. Pozostała część ma być przeznaczona na działalność kulturalną, powstaną sale wystawowe oraz muzeum.
Odbudowany budynek zostanie wkomponowany w południową część Rynku. Miejscy urzędnicy chcą by w ten sposób został odtworzony zabytkowy układ urbanistyczny centralnej części miasta. Inwestycja ma być impulsem dla rewitalizacji rynku oraz przyczynić się do zwiększenia ruchu turystycznego. Wprawdzie już teraz atrakcyjne położenie miasta przy Zalewie Wiślanym, plaża oraz nowa marina sprawiają, że ruch turystyczny w sezonie letnim jest duży, jednak w deszczowe dni turyści w miasteczku mogą się nudzić. Stąd pomysł urzędników na przestrzeń wystawienniczą w nowym ratuszu.
Burmistrz Tolkmicka, Andrzej Lemański ma jasną intencję - Chcemy przywrócić miastu ratusz, by ożywić rynek, przywrócić temu miejscu dawny charakter. Tym bardziej, że finansowo wspomoże nas w tym Unia Europejska.
Budowa ma rozpocząć się w najbliższych dniach. Najpierw jednak do pracy przystąpią archeolodzy. Wybrany projekt będzie uwzględniał wymogi konserwatora zabytków. Integralną częścią nowego ratusza ma być wieża z tarasem widokowym na szczycie. Budynek będzie kosztował 8,1 mln zł. Jego budowa zakończy się w 2014 r.
Inwestycja w Tolkmicku nie jest odosobnionym przypadkiem budowy zabytku od podstaw. Przypomnijmy chociażby odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, czy odbudowę Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z aktualnych inwestycji, warto przywołać dobiegającą końca budowę średniowiecznego Zamku Przemysła II w Poznaniu. A jakie jest wasze zdanie? Co sądzicie o odbudowywaniu zabytków sprzed lat? Jesteście za ich odtwarzaniem, czy raczej widzielibyście w ich miejscu bardziej współczesną architekturę?
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI