Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Burzą domki fińskie. To już koniec magicznej enklawy w centrum stolicy

warszawa.gazeta.pl

Jak donosi Gazeta Stołeczna, na dniach ruszy rozbiórka fińskich domków przy ul. Jazdów w Warszawie. Większość lokatorów już się wyprowadziła

Rozbiórka w najbliższych dniach obejmie 4 domki: dwa, które stoją na tyłach ambasad Francji i Niemiec, oraz dwa znajdujące się blisko Trasy Łazienkowskiej. W sumie spośród 10 stojących chatek, 8 jest już gotowych do rozbiórki. Lokatorzy zajmują jeszcze 2 domki, ale otrzymali już skierowanie do lokali zastępczych.

- W centrum nie ma miejsca na kolonię drewnianych domów komunalnych - już rok temu o planach wyburzenia informował mieszkańców burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.

Drewniane domki w Warszawie zaczęły pojawiać się już w 1945 r. Początkowo jako osiedle dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Jednorodzinne domki zrujnowanej Warszawie podarował Stalin, który z kolei otrzymał je od Finlandii, ta zaś musiała wyprodukować domki jako reparacje wojenne po przegranej wojnie.

11.05.2006 WARSZAWA - POWISLE - DOMKI FINSKIE FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA SPACEROWNIK MARIENSZTAT I POWISLE SLOWA KLUCZOWE: ARCHITEKTURAFot. Bartosz Bobkowski / AG - Domki fińskie latem

Wyprodukowane w Helsinkach domki przyjechały do Warszawy pociągami. Domki były wykonane z gotowych elementów, dlatego montowało się je bardzo szybko. 500 chatek stanęło na Polu Mokotowskim, Dolnym i Górnym Ujazdowie. Wzdłuż ulicy Jazdów stało ich 90, z czego część musiała później ustąpić miejsca sąsiednim ambasadom.

Prawdopodobnie nic z malowniczego, skandynawskiego osiedla nie ocaleje. Według stołecznych urzędników nie ma planów aby pozostawić chociaż kilka budynków w charakterze pamiątki.

źródło: warszawa.gazeta.pl

Skomentuj:

Burzą domki fińskie. To już koniec magicznej enklawy w centrum stolicy