Stoczniowe żurawie rozświetlone przez architektów
Są nieodłącznym elementem krajobrazu Gdańska. Architekci z pracowni Restudio wymyślili w jaki sposób postoczniowe żurawie przemienić w dzieło sztuki







Stoczniowe dźwigi to prawdziwa duma Gdańska. Mieszkańcom oraz turystom przypominają one o przemysłowej tradycji miasta. Teraz dzięki pomysłowi architektów miałyby zyskać atrakcyjną formę i nocą świecić niczym morskie latarnie.
Pomysł zrodził się w trakcie festiwalu Narracje, gdy z żoną i dziećmi spacerowaliśmy wieczorem po stoczni. Patrząc na żurawie pomyślałem o nich jako o wielkich latarniach. Zacząłem analizować, w jaki sposób w ich imponującą strukturę wkomponować światło. O pomyśle opowiadałem znajomym i zauważyłem, że idea wzbudza żywe emocje, rzadko kto pozostaje obojętny - mówi Piotr Karaś z pracowni Restudio Architektury.
Karaś wraz z Maciejem Jacaszekiem i Maciejem Burdą proponują rozświetlić żurawie instalując na ostatnim elemencie ramienia dźwigu transparentny materiał, który utworzy przestrzeń wypełnioną źródłem światła. Te z kolei mogłoby zmieniać swój kolor w zależności od potrzeb miasta (organizowanie różnych dużych imprez). Latarnie, by nie ingerować w oryginalną formę infrastruktury stoczniowej w dzień byłyby niewidoczne.
W moim przekonaniu przekształcone przez światło żurawie byłyby silnym symbolem identyfikującym Młode Miasto, a nawet Gdańsk na tle innych miast portowych. Miasto, realizując taką koncepcję, dałoby czytelny sygnał, że w Gdańsku powstaje dzielnica wyjątkowa - dodaje Karaś.
Architekci zaznaczają, że to dopiero pierwszy wariant koncepcji i zachęcają wszystkich do dyskusji na jego temat: REwitalizacja Żurawi Stoczni Gdańskiej na Facebooku>>
Lewitujący loft w Elektrociepłowni Szombierki
Norweg zbuduje nowy kurort nad polskim morzem? Beach City [WIZUALIZACJE]
Można inaczej! Ekrany akustyczne zaprojektowane przez architekta
Olsztyn: Muzeum Nowoczesności w zabytkowym tartaku
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu
Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin
Dom na 6 m2. Zosia i Kuba zamieszkali w vanie i ruszyli w świat. Poznajcie Foxes in Eden