Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stoczniowe żurawie rozświetlone przez architektów

red

Są nieodłącznym elementem krajobrazu Gdańska. Architekci z pracowni Restudio wymyślili w jaki sposób postoczniowe żurawie przemienić w dzieło sztuki

Rewitalizacja żurawi postoczniowych. Koncepcja przygotowana przez biuro Restudio Architektury
Rewitalizacja żurawi postoczniowych. Koncepcja przygotowana przez biuro Restudio Architektury
źródło: Restudio Architektury

Stoczniowe dźwigi to prawdziwa duma Gdańska. Mieszkańcom oraz turystom przypominają one o przemysłowej tradycji miasta. Teraz dzięki pomysłowi architektów miałyby zyskać atrakcyjną formę i nocą świecić niczym morskie latarnie.

Pomysł zrodził się w trakcie festiwalu Narracje, gdy z żoną i dziećmi spacerowaliśmy wieczorem po stoczni. Patrząc na żurawie pomyślałem o nich jako o wielkich latarniach. Zacząłem analizować, w jaki sposób w ich imponującą strukturę wkomponować światło. O pomyśle opowiadałem znajomym i zauważyłem, że idea wzbudza żywe emocje, rzadko kto pozostaje obojętny - mówi Piotr Karaś z pracowni Restudio Architektury.

Karaś wraz z Maciejem Jacaszekiem i Maciejem Burdą proponują rozświetlić żurawie instalując na ostatnim elemencie ramienia dźwigu transparentny materiał, który utworzy przestrzeń wypełnioną źródłem światła. Te z kolei mogłoby zmieniać swój kolor w zależności od potrzeb miasta (organizowanie różnych dużych imprez). Latarnie, by nie ingerować w oryginalną formę infrastruktury stoczniowej w dzień byłyby niewidoczne.

W moim przekonaniu przekształcone przez światło żurawie byłyby silnym symbolem identyfikującym Młode Miasto, a nawet Gdańsk na tle innych miast portowych. Miasto, realizując taką koncepcję, dałoby czytelny sygnał, że w Gdańsku powstaje dzielnica wyjątkowa - dodaje Karaś.

 

WSZYSTKIE WIZUALIZACJE>>

 

v

Architekci zaznaczają, że to dopiero pierwszy wariant koncepcji i zachęcają wszystkich do dyskusji na jego temat: REwitalizacja Żurawi Stoczni Gdańskiej na Facebooku>>

Skomentuj:

Stoczniowe żurawie rozświetlone przez architektów