Dworzec Warszawa Gdańska od nowa [PROJEKT]
Wkrótce zmieni się oblicze Dworca Gdańskiego i jego najbliższego otoczenia. Kolejarze przedstawili oferty firm, które są zainteresowane inwestycjami w tym miejscu
W sumie inwestycje mogą objąć teren o wielkości 4,7 hektara pomiędzy wiaduktem ul. Andersa, torami kolejowymi i ul. Słomińskiego. Prawdopodobnie powstanie też nowy budynek Dworca Gdańskiego, ten obecnie stojący nie jest najlepszą wizytówką okolicy.
Pasażerowie otrzymają nowoczesną przestrzeń dopasowaną do ich potrzeb. Nowy dworzec będzie obiektem odpowiadającym współczesnym, najwyższym standardom budowli użyteczności publicznej - mówił w czerwcu stołecznej Gazecie Jarosław Bator, dyrektor zarządzający do spraw nieruchomości w PKP S.A.
Wśród przedstawionych przez kolejarzy pomysłów znalazła się koncepcja firmy Marvipol, którą przygotowali architekci z biura JSK. Z architektami współpracował Tomasz Smol, który w prezentowanej kilka miesięcy temu przez nas pracy dyplomowej przedstawił futurystyczną wizję Dworca Zachodniego.
Koncepcja przygotowana przez JSK zakłada budowę dwóch wieżowców, które mają być wysokie na 85 metrów. Obok nich mają stanąć dwa niższe (55 m) bloki mieszkalne. Jeden z wieżowców znajdzie się w miejscu obecnego budynku dworca, a sam dworzec zostanie przesunięty bliżej ul. Słomińskiego.
Nowy Dworzec Gdański ma mieć trzy kondygnacje: jedną podziemną i dwie naziemne. Kształt jego dachu przypomina trójkąt o zagiętych do góry krawędziach, natomiast białe ściany i zaokrąglenia mają nawiązywać do modernistycznych dworców na Ochocie i Powiślu.
Materiały inwestora
Przedstawiciele Marvipolu zapewniają, że jeśli ich koncepcja zostanie zrealizowana to w pierwszej kolejności powstanie dworzec a dopiero później pozostałe budynki. Teraz jednak ruch jest po stronie kolejarzy, którzy będą prowadzić negocjacje z firmami chętnymi do inwestowania na tym terenie. W sumie takich firm jest sześć.
- Więcej o:
Nowy warszawski wieżowiec. Będzie miał 155 metrów wysokości
Ponad 200 projektów warszawskiej Rotundy! Jury wyłoniło finalistów
Złota 44 - wizualizacje kontra rzeczywistość
Nordic Haven. Najwyższy apartamentowiec w Bydgoszczy
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce