Dom kultury w Katowicach. Szklana bryła z trawą na dachu!
Przeszklony budynek stanął w dzielnicy Dąb. Na jego dachu zaplanowano taras z ławkami i zielenią. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014.






Projekt nowoczesnego domu kultury powstał w warszawskiej Pracowni Architektury i Urbanistyki Rafała Mazura. Architekci chcieli stworzyć skromny budynek, który dobrze odnajdzie się w otoczeniu i nie będzie dominował nad pobliskimi zabudowaniami, dlatego od strony ul. Krzyżowej jego wysokość została dopasowana do istniejących familoków, a usytuowanie wpisało się w jasno określoną linię zabudowy ulicy.
Przy projektowaniu domu kultury architekci pamiętali o funkcji, jaką obiekt ma pełnić. Duże przeszklenia mają zachęcać mieszkańców do częstych odwiedzin, natomiast powstałe patia oraz place mają stworzyć nową, publiczną przestrzeń, w której będzie można odpocząć.
Budynek mieści dwie instytucje. Pierwszą jest dom kultury z salą widowiskową, a drugą biblioteka. By instytucje te mogły funkcjonować niezależnie od siebie, w różnych godzinach otwarcia architekci usytuowali bibliotekę na piętrze i zapewnili jej dodatkowe wejście z zewnątrz, które znalazło się na dachu budynku. Na dachu urządzono też ogród, który udostępniony zostanie czytelnikom.
Sprawdzone rozwiązanie ogrodów warszawskiego BUW-u zostało przeniesione do mniejszej osiedlowej skali. Jest ono udoskonalone w ten sposób, że w ogrodzie biblioteki będzie można czytać zasoby biblioteczne - mówi architekt Rafał Mazur.
We wnętrzach wykorzystano cegłę, jest nią wyłożona nawet posadzka. Charakterystyczny dla Śląska budulec jest widoczny przez przeszkloną fasadę.
Zależało nam, aby linia pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem była praktycznie niewidoczna - dodaje Mazur.
Koszt budynku to 11 mln zł.
- Więcej o:
Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use