Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom kultury w Katowicach. Szklana bryła z trawą na dachu!

red

Przeszklony budynek stanął w dzielnicy Dąb. Na jego dachu zaplanowano taras z ławkami i zielenią. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014.

Projekt nowoczesnego domu kultury powstał w warszawskiej Pracowni Architektury i Urbanistyki Rafała Mazura. Architekci chcieli stworzyć skromny budynek, który dobrze odnajdzie się w otoczeniu i nie będzie dominował nad pobliskimi zabudowaniami, dlatego od strony ul. Krzyżowej jego wysokość została dopasowana do istniejących familoków, a usytuowanie wpisało się w jasno określoną linię zabudowy ulicy.

WYNIKI PLEBISCYTU BRYŁA ROKU 2014>>

Przy projektowaniu domu kultury architekci pamiętali o funkcji, jaką obiekt ma pełnić. Duże przeszklenia mają zachęcać mieszkańców do częstych odwiedzin, natomiast powstałe patia oraz place mają stworzyć nową, publiczną przestrzeń, w której będzie można odpocząć.

Budynek mieści dwie instytucje. Pierwszą jest dom kultury z salą widowiskową, a drugą biblioteka. By instytucje te mogły funkcjonować niezależnie od siebie, w różnych godzinach otwarcia architekci usytuowali bibliotekę na piętrze i zapewnili jej dodatkowe wejście z zewnątrz, które znalazło się na dachu budynku. Na dachu urządzono też ogród, który udostępniony zostanie czytelnikom.

Sprawdzone rozwiązanie ogrodów warszawskiego BUW-u zostało przeniesione do mniejszej osiedlowej skali. Jest ono udoskonalone w ten sposób, że w ogrodzie biblioteki będzie można czytać zasoby biblioteczne - mówi architekt Rafał Mazur.

We wnętrzach wykorzystano cegłę, jest nią wyłożona nawet posadzka. Charakterystyczny dla Śląska budulec jest widoczny przez przeszkloną fasadę.

Zależało nam, aby linia pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem była praktycznie niewidoczna - dodaje Mazur.

Koszt budynku to 11 mln zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom kultury w Katowicach. Szklana bryła z trawą na dachu!