Dom kultury w Katowicach. Szklana bryła z trawą na dachu!
Przeszklony budynek stanął w dzielnicy Dąb. Na jego dachu zaplanowano taras z ławkami i zielenią. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014.






Projekt nowoczesnego domu kultury powstał w warszawskiej Pracowni Architektury i Urbanistyki Rafała Mazura. Architekci chcieli stworzyć skromny budynek, który dobrze odnajdzie się w otoczeniu i nie będzie dominował nad pobliskimi zabudowaniami, dlatego od strony ul. Krzyżowej jego wysokość została dopasowana do istniejących familoków, a usytuowanie wpisało się w jasno określoną linię zabudowy ulicy.
Przy projektowaniu domu kultury architekci pamiętali o funkcji, jaką obiekt ma pełnić. Duże przeszklenia mają zachęcać mieszkańców do częstych odwiedzin, natomiast powstałe patia oraz place mają stworzyć nową, publiczną przestrzeń, w której będzie można odpocząć.
Budynek mieści dwie instytucje. Pierwszą jest dom kultury z salą widowiskową, a drugą biblioteka. By instytucje te mogły funkcjonować niezależnie od siebie, w różnych godzinach otwarcia architekci usytuowali bibliotekę na piętrze i zapewnili jej dodatkowe wejście z zewnątrz, które znalazło się na dachu budynku. Na dachu urządzono też ogród, który udostępniony zostanie czytelnikom.
Sprawdzone rozwiązanie ogrodów warszawskiego BUW-u zostało przeniesione do mniejszej osiedlowej skali. Jest ono udoskonalone w ten sposób, że w ogrodzie biblioteki będzie można czytać zasoby biblioteczne - mówi architekt Rafał Mazur.
We wnętrzach wykorzystano cegłę, jest nią wyłożona nawet posadzka. Charakterystyczny dla Śląska budulec jest widoczny przez przeszkloną fasadę.
Zależało nam, aby linia pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem była praktycznie niewidoczna - dodaje Mazur.
Koszt budynku to 11 mln zł.
- Więcej o:
Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu