Browar Lubicz - ekskluzywne osiedle w zabytkowych murach [WIDEO]
Kilkanaście lat temu działał tu jeszcze browar. Poprzemysłowy zespół został kupiony przez prywatnego inwestora. Ten wyremontował stare pomieszczenia i wybudował nowe. W zrewitalizowanym kompleksie powstały nowe mieszkania, przestrzeń biurowa, handlowa i usługowa






Browar Kraków działał w latach 1840-2001. Zbudowany został w stylu eklektycznym dla Rudolfa Jennego. Przez wiele lat był największym browarem w Krakowie i w całej Galicji. W 1985 r. zespół zabudowań browaru wpisano do rejestru zabytków. Do dziś z historycznych budynków zachowały się między innymi: budynek wagi, magazyny i kotłownia z 37-metrowym kominem.
Za projektem nowej zabudowy mieszkaniowo-usługowej stoją architekci z pracowni MOFO Architekci. W pierwszym etapie inwestycji wybudowano dwa budynki apartamentowe. Znalazło się w nich 137 mieszkań. Drugie życie zyskał zabytkowy Pałac Goetzów, który został przekształcony w biurowiec. Budynek Maszynowni i Kotłowni pełnić będzie funkcje handlowo-usługowe.
Co istotne zespół zabudowań został otwarty na mieszkańców i turystów, a tych może być sporo - osiedle znajduje się tylko 800 metrów od krakowskiego Rynku.
Rozbudowa osiedla na tym się nie kończy. Docelowo w całym kompleksie znajdzie się ponad 300 mieszkań, 7 tys. m kw. powierzchni biurowej oraz około 6 tys. m kw. powierzchni przeznaczonej na handel i usługi. Mieszkańcy do swojej dyspozycji będą mieli własne ogródki (na parterze) lub tarasy (na pierwszym piętrze).
Niedawno Browar Lubicz otrzymał nagrodę im. Witkiewicza w kategorii architektura mieszkaniowa.
- Więcej o:
Siła prostoty - nowoczesne apartamentowce w skandynawskim stylu [KRAKÓW]
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu