Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Browar Lubicz - ekskluzywne osiedle w zabytkowych murach [WIDEO]

red

Kilkanaście lat temu działał tu jeszcze browar. Poprzemysłowy zespół został kupiony przez prywatnego inwestora. Ten wyremontował stare pomieszczenia i wybudował nowe. W zrewitalizowanym kompleksie powstały nowe mieszkania, przestrzeń biurowa, handlowa i usługowa

Browar Kraków działał w latach 1840-2001. Zbudowany został w stylu eklektycznym dla Rudolfa Jennego. Przez wiele lat był największym browarem w Krakowie i w całej Galicji. W 1985 r. zespół zabudowań browaru wpisano do rejestru zabytków. Do dziś z historycznych budynków zachowały się między innymi: budynek wagi, magazyny i kotłownia z 37-metrowym kominem.

Za projektem nowej zabudowy mieszkaniowo-usługowej stoją architekci z pracowni MOFO Architekci. W pierwszym etapie inwestycji wybudowano dwa budynki apartamentowe. Znalazło się w nich 137 mieszkań. Drugie życie zyskał zabytkowy Pałac Goetzów, który został przekształcony w biurowiec. Budynek Maszynowni i Kotłowni pełnić będzie funkcje handlowo-usługowe.

Co istotne zespół zabudowań został otwarty na mieszkańców i turystów, a tych może być sporo - osiedle znajduje się tylko 800 metrów od krakowskiego Rynku.

Rozbudowa osiedla na tym się nie kończy. Docelowo w całym kompleksie znajdzie się ponad 300 mieszkań, 7 tys. m kw. powierzchni biurowej oraz około 6 tys. m kw. powierzchni przeznaczonej na handel i usługi. Mieszkańcy do swojej dyspozycji będą mieli własne ogródki (na parterze) lub tarasy (na pierwszym piętrze).

Niedawno Browar Lubicz otrzymał nagrodę im. Witkiewicza w kategorii architektura mieszkaniowa. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Browar Lubicz - ekskluzywne osiedle w zabytkowych murach [WIDEO]