EC Powiśle. Apartamenty i biura w zabytkowej elektrowni
Mimo zakusów, aby inwestycję nazwać Copernicus Square, deweloper zdecydował się na nawiązanie do przeszłości. EC Powiśle to oficjalna nazwa osiedla w postindustrialnym kompleksie Elektrowni Powiśle. Prace budowlane mają ruszyć w najbliższych miesiącach.






Inwestycja będzie realizowana na terenie warszawskiej XX-wiecznej elektrowni między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. Elektrownia Powiśle była jednym z większych tego typu obiektów w mieście. Z przerwami funkcjonowała 97 lat.
Inwestor, firma HOCHTIEF Development Poland chce rewitalizować to co z przemysłowej zabudowy zostało i połączyć z nowymi obiektami. Łącznie zostanie oddanych do użytku 41 tys. m kw. powierzchni biur, mieszkań i pomieszczeń usługowo-handlowych. Projekt zabudowy terenu powstał w pracowni APA Wojciechowski.
Inwestor zdecydował się na zachowanie pierwotnej nazwy tego miejsca po tym jak proponowaną nazwę Copernicus Square skrytykowali obrońcy warszawskich zabytków i varsavianiści.
Od początku obecności w tym projekcie naszym nadrzędnym celem jest przybliżanie przeszłości tego terenu. Szacunek dla miejsca wyrażamy nie tylko podejmując decyzję o zachowaniu historycznej nazwy, ale również dzięki uruchomieniu kompleksowego Programu Rewitalizacji - dodaje Piotr Stark, Członek Zarządu HOCHTIEF Development Poland.
Deweloper zapowiada, że podczas budowy wykorzystanych zostanie kilkadziesiąt cennych historycznie detali. W nowej przestrzeni pojawią się elementy nawiązujące do przeszłości tego miejsca. Na otwartym Placu Historii wyeksponowana zostanie zabytkowa lokomotywa, w ladach recepcyjnych zamontowana zostanie suwnica z łańcuchem i hakiem dawnej rozdzielni. Odwzorowany zostanie także przebieg torów kolejowych i kształt komina.
- Więcej o:
Ubóstwo energetyczne – nowe wyzwanie, nowe rozwiązania
Otwarcie EC1 w Łodzi. Od starej elektrowni do BRYŁY ROKU [HISTORIA INWESTYCJI]
Kultowy Smyk idzie do generalnego remontu
Nowy projekt JEMS. Kaskadowe biurowce na Służewcu
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie