Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy budynek ASP w Warszawie przyjął pierwszych studentów

red, warszawa.gazeta.pl

Nowy budynek ASP stanął przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Obiekt zaprojektowała pracownia JEMS Architekci

22.08.2014 Warszawa , ul. Wybrzeze Kosciuszkowskie . Nowy i stary budynek ASP . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: architektura Akademia Sztuk Pieknych ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa
Nowy gmach Akademii Sztuk Pięknych na warszawskim Powiślu
FRANCISZEK MAZUR

Początkowo nowy budynek miał być o jedno piętro wyższy i nieco szerszy, jednak sprzeciwili się temu mieszkańcy pobliskich kamienic. Gmach, który powstał jest więc kompromisem.

17.07.2008 WARSZAWA - SARP - OGLOSZENIE WYNIKOW KONKURSU - N/Z OLA TARGONSKA , JAN DAMIECKI , MAREK MOSKAL , MACIEJ MILOBEDZKI ( ARCHITEKCI JEMS ) Projektanci z pracowni JEMS (od lewej): Ola Targońska, Jan Damięcki, Marek Moskal i Maciej Miłobędzki.

Budynek wyróżnia się elewacją. Wykonano ją z prefabrykatów z betonu cienkościennego. Elementy te są lekko przechylone, dzięki czemu zyskały odstające krańce powodujące ciekawą grę światła i cienia.

W fasadzie znalazło się także kilka dużych przeszkleń. Te na parterze doświetlają wysokie na niemal 5 metrów pracownie rzeźby, które powstały na poziomie - 1. Największe przeszklenie znalazło się na trzecim i czwartym piętrze, w miejscu, w którym urządzono foyer. Można stamtąd podziwiać Wisłę i rosnącą w pobliżu zieleń.

W środku powstała aula, która może pomieścić jednocześnie nawet 260 osób. Wyposażona jest w scenę i zaplecze. Wnętrza cechuje prostota i minimalizm. Ściany wykonano z betonu architektonicznego, a posadzki z terrazzo.

Gmach w rzucie przypomina trójkąt, który zwęża się w głąb działki. Powstał tam dziedziniec pełniący funkcję bufora między starym, a nowym budynkiem.

Studenci w nowym skrzydle będą mogli korzystać z sal do zajęć z teorii i historii sztuki. Znajdą się tam także wydziały: Zarządzania Kulturą Wizualną, Scenografii oraz Sztuki Mediów.

22.08.2014 Warszawa , ul. Wybrzeze Kosciuszkowskie . Nowy i stary budynek ASP . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: architektura Akademia Sztuk PieknychFRANCISZEK MAZUR

czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl

Skomentuj:

Nowy budynek ASP w Warszawie przyjął pierwszych studentów