Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdański Business Center. Szklana góra w Warszawie

red

Kompleks składa się z dwóch budynków. Jeden z nich ozdobiono piaskowcem, a drugiemu nadano kształt lodowej góry

Zespół budynków biurowych Gdański Business Center I znajduje się na obrzeżach warszawskiej Starówki. Zaprojektowany został przez pracownię E&L Architects. Kompleks składa się z dwóch kontrastujących ze sobą budynków: wyższego (ma on 17 kondygnacji) o szklanej fasadzie i niższego (9 kondygnacji) z elewacją obłożoną piaskowcem.

Architekci nadali każdemu z budynków inną formę ponieważ nie powstawały jednocześnie. Niższy budynek dostosowano skalą do niewielkiej ul. Inflanckiej i znajdujących się w pobliżu budynków mieszkalnych. Architekci chcieli, aby poprzez zastosowane proporcje i materiały przywodził on na myśl modernistyczne wzorce socrealistycznej zabudowy Muranowa.

Z kolei niemal całkowicie przeszklony budynek A należy już do szerokiej (z torowiskiem tramwajowym i wieloma pasami ruchu) ulicy Słomińskiego. Architekci dostosowali jego wygląd do skali budynków, z którymi sąsiaduje i nadali mu nietypową geometrię - biurowiec rozszerza się ku górze przez co swym kształtem przypomina lodową górę.

Powstała w efekcie „przewieszona” bryła stanowi wyjątkowo oryginalny przykład architektury biurowej, nie tylko na tle inwestycji warszawskich. Za szklaną fasadą widoczna jest imponująca konstrukcja budynku, która układem pochyłych kolumn nawiązuje do trójkątnych płaszczyzn elewacji - opisują architekci.

W sumie budynki kompleksu GBC I mają łącznie 46 000 m kw powierzchni biurowej i na dolnych kondygnacjach oferują przestrzeń dla restauracji, sklepów i lokali usługowych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdański Business Center. Szklana góra w Warszawie