Domy przyszłości inspirowane rezydencją Billa Gatesa
Do końca 2015 r. miasta na świecie będą posiadały ponad miliard przedmiotów i usług podłączonych do sieci internetowej. Aż 45 proc. z nich znajdziemy w mieszkaniach i budynkach publicznych - wynika z prognoz międzynarodowej firmy badawczej Gartner


Tego typu rozwiązania pojawiają się już na wybranych osiedlach także w Polsce. - Na Osiedlu Mickiewicza w Warszawie na specjalne życzenie klienta mieszkanie możemy wyposażyć w pakiet inteligentnego domu, który pozwoli na zdalne sterowanie wybranymi funkcjami. W perspektywie kilku kolejnych lat wszystkie powstające budynki w Polsce, zgodnie z dyrektywą unijną, powinny być niemal samowystarczalne pod względem energetycznym i wykorzystywać rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi, którymi w praktyce najłatwiej zarządzać z poziomu aplikacji czy strony internetowej - mówi Jakub Zagórski, dyrektor marketingu i sprzedaży Skanska Residential Development Poland.
Jednym z najbardziej znanych inteligentnych domów na świecie jest rezydencja Billa Gatesa, w której z siecią są połączone wszystkie przedmioty, a specjalne chipy śledzą każdy ruch i zapamiętują upodobania każdego mieszkańca.
- Więcej o:
Industrializacja w Polsce
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy
Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej
Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt
Dom Hai w warszawskim Wilanowie
Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO