Sopot marzy o sztucznej wyspie
Czyżby mieszkańcom Sopotu marzyło się życie jak w Dubaju?


W kurorcie trwają konsultacje społeczne. Zakrojone na szeroką skalę - mieszkańcy najpierw powiedzą, co sądzą o pomyśle przesunięcia granic i zrzeczenia się 4 ha na rzecz Gdańska (wszystko po to, by budowana hala widowiskowo-sportowa stanęła dokładnie na granicy obu miast), potem ocenią sugerowany plan przyszłego zagospodarowania przestrzennego miasta. Punktów jest jedenaście.
Jeden z nich to budowa sztucznej wyspy - mariny żeglarskiej, prawie jak w Dubaju. - 10 ha powierzchni plus 10 ha basenu portowego, który pomieści około 350 jachtów - mówi Tomasz Bosiacki, twórca projektu. - Wyspę z brzegiem łączyłby 500-metrowy, dwupoziomowy pomost. Dołem jeździłyby auta, molem u góry, na wysokości ponad 8 m, spacerowali ludzie. Projektem interesują się już inwestorzy.
Na wyspie stanęłyby centra rekreacyjne, hotele, restauracje. Koszt inwestycji to około 800-900 mln zł. Czemu Sopot na równi stawia kwestię inwestycji biznesowych, które prawdopodobnie wkrótce powstaną i futurystycznej wyspy, na której wybudowanie poczekać trzeba będzie co najmniej kilkanaście lat (szczególnie, kiedy wciąż brakuje pieniędzy na remont mola)? - O wyspę pytają nas mieszkańcy i inwestorzy - potwierdza Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Dlatego umieściliśmy projekt na liście. Remont mola jest inwestycją miejską, budowa wyspy - prywatną, nie my ją będziemy finansowali. Chociaż z pewnością przysłużyłaby się do rozwoju żeglarstwa.
Jowita Kiwnik GW Trójmiasto
Więcej na stronach Gazety Wyborczej Trójmiasto
Skwer w dzielnicy Chwaliszewo w Poznaniu jedną z najlepszych przestrzeni publicznych na świecie. Paweł Grobelny z nagrodą DNA PARIS DESIGN AWARD 2020
Podwarszawski dom architekta z tężnią solankową. Mieszkają tu trzy pokolenia
Bardzo dziwne budynki w Polsce. Wprawiają w zachwyt czy zakłopotanie?
W konkursie Building of the Year 2020 ArchDaily wyróżniło 17 polskich pracowni
Architekci grają dla WOŚP - mamy rekord. Zebraliśmy 60108 złotych
Centrum kultury wsi Zabłędza - nowoczesna stodoła od BNG Studio
Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof
Nowoczesny dom rozpływający się w dzikim krajobrazie Warmii. Green Line w systemach ALUPROF