Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy z krakowskiej deski kreślarskiej

graberski

Krakowskie biuro projektowe Mobius Architekci specjalizuje się w zabudowie mieszkaniowej. Ich najnowsze projekty przyciągnęły naszą uwagę z racji na nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania połączone z bardzo atrakcyjną architekturą.

Mobius Architekci
Mobius Architekci

Mobius Architekci zostalo założone kilka lat temu przez Przemka Olczyka, absolwenta Politechniki Krakowskiej. Jak sam pisze na stronie pracowni, zdobyta wiedza i doświadczenie pozwoliły mu na otwarcie własnego biura wyróżniającego się oryginalnością stylu. Faktycznie trzeba przyznać, że ich projekty wyróżniają się na tle innych, tzw gotowych projektów.

Idealnym przykładem ich twórczości jest Dom SLOP. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od angielskiego słowa slope oznaczającego spadek/zbocze. Prostą drogą dedukcji można się domyslać, że dom stoi na pochyłym terenie. Dom został zaprojektowany w taki sposób, aby komponował się zarówno z najbliższym otoczeniem jak i tym odległym. Dom ma być wybudowany w Krakowie, więc w słoneczne dni z okien widać będzie piękne Tatry. Projekt zakłada, że obiekt musi się wkomponować w ukształtowanie terenu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zielony taras schodzący po pochylni do ziemi. Pochylenie drugiej kondygnacji wynika z norm, które wymagają aby domu w tej części Polski posiadały dwu spadowy dach. Aby w pełni wykorzystać piękne widoki gór, część salonu została wyeksponowana ponad teren. Dom SLOP ma mieć powierzchnię 300 m2 i ma zostać zrealizowany w tym lub przyszłym roku.

Innym ciekawym projektem biura Mobius jest projekt domu jednorodzinnego we Wrocławiu. Obiekt ten składa się z kilku brył sklejonych ze sobą, z dwoma skrzydłami nadwieszonymi na ziemią. Wszystkie okna w budynku są cofnięte do wętrza tworząc bardzo atrakcyjne wizualnie wnęki. Także kolorystyka obiektu jest bardzo odpowiednio dobrana. Wszystkie wnęki mają jasne kolory aby skontrastować je z elementami, które są wysunięte i ciemne. Jest to typowy zabieg, którego uczą na studiach architektonicznych, jednak nie wszyscy się do niego stosują. Parter stworzony jest na zasadzie open space, czyli przestrzeń nie jest podzielona ściankami. Wyjątkiem jest oczywiście wc. Na dole można wyrożnić przestrzeń wejściową z garderobą i wc, kuchenną, jadalnianą z małym tarasem, wypoczynkową z dużym panoramicznym oknem, telewizyjną oraz kominkową z możliwością wstawienia kominka na ścianie bądź kominka wiszącego. Duże przeszklenia są także zdecydowanym atutem tego obiektu. Umożliwiają one odpowiednie doświetlenie wnętrza. Podobnie jak Dom SLOP obiekt we Wrocławiu ma 300 m2 powierzchni.

Mobius Architekci zajmują się także zabudową wielorodzinną, bliźniaczą oraz projektami wnętrz. Jak na tak młodą pracownię trzeba przyznać, że jesteśmy pod wrażeniem ich pracy i pilnie będziemy obserwować dalsze ich postępy. Pocieszający jest także fakt, że polscy architekci szukają nowoczesnych, czasem jednak kontrowersyjnych rozwiązań i wprowadzają je do polskich miast. Miejmy nadzieję, że będzie u nas powstawać coraz więcej projektów na zamówienie, bo mamy serdecznie dosyć gotowych projektów, z których wszystkie wyglądają identycznie.

Skomentuj:

Domy z krakowskiej deski kreślarskiej