Złota 44 - 1 piętro na 5 dni
Pierwsze pręty zbrojeniowe konstrukcji 192-metrowego apartamentowca, który powstaje naprzeciwko Złotych Tarasów, wystają już ponad poziom gruntu.


Budowa, która formalnie zaczęła się w połowie maja (wtedy uprawomocniło się pozwolenie na budowę) zaczyna się rozkręcać. - Za sześć tygodni będzie gotowy poziom zero - zapowiada Ulrich James Früh, główny menedżer projektu Złota 44 w firmie Orco, która jest inwestorem 54-piętrowego apartamentowca zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda. - Do końca roku budynek będzie wystawać ponad sąsiedni blok. Wtedy zaczną się prace nad piętrami mieszkaniowymi powyżej dziewiątej kondygnacji. Wtedy zaczniemy pracować w tempie jednej kondygnacji na pięć dni. Do końca 2009 r. na dachu zawiśnie wiecha, a latem 2010 r. spodziewamy się uzyskać pozwolenie na użytkowanie - snuje plany.
Wieżowiec będzie mieć tylko dwie podziemne kondygnacje "odziedziczone" po zburzonym centrum handlowym City Center. Ale żeby stabilnie zakotwiczyć go w gruncie, w dno kondygnacji na poziomie minus 2 wbito 41 pali długich na 20 m. Dzięki temu nawet przy najsilniejszym wietrze wierzchołek budynku odchyli się od pionu tylko o 15 cm.
Czytaj więcej o wieżowcu na stronach Gazety Stołecznej
Zobacz także:
Wielkie jezioro zamiast Pałacu Kultury?
- Więcej o:
- daniel libeskind
- warszawa
- złota 44
Miejsce upamiętniające ofiary strzelaniny w nocnym klubie w Orlando. Projekty pokazali Studio Libeskind, MVRDV i MASS Design
Daniel Libeskind zaprojektował instalację dla Muzeum Auschwitz-Birkenau
Daniel Libeskind projektuje Muzeum Ludzkości w Kenii. Budynek jak wielki stalagmit
Jak pustynia i wydmy - Daniel Libeskind zaprojektował muzeum w Chile
Daniel Libeskind w Wilnie. Muzeum sztuki nowoczesnej "MO"
Daniel Libeskind o projektowaniu i znaczeniu budynków
Daniel Libeskind laureatem Nagrody m.st. Warszawy
Najsłynniejsze budynki autorstwa Daniela Libeskinda