Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lotnisko w Świdniku

red

Ma być biały i najpiękniejszy w Europie. Polsko-hiszpańskie konsorcjum Sener - ARE - Polconsult zaprojektuje terminal Portu Lotniczego Lublin. Zdaniem sądu konkursowego to najlepsza koncepcja spośród 15 nadesłanych. A wszystkie stały na wysokim poziomie.

I nagroda: ARE oraz Polconsult
I nagroda: ARE oraz Polconsult
ARE

W czerwcu do konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej zgłosiło się 42 uczestników. Wśród nich firmy z Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii. Tydzień temu swoje propozycje ostatecznie nadesłało 15 firm.

Regulamin konkursu dawał projektantom wolną rękę. Sami decydowali, jak mają wyglądać obiekty. Chodzi o hangary, terminal i znajdujący się w nim pasaż. Ale konkurs stawiał twarde warunki co do wymogów technicznych, których muszą przestrzegać projektanci. Mowa tu np. o płycie, długości pasa startowego, usytuowaniu terminalu, strefie odlotu i ogólnodostępnej.

Ośmioosobowemu sądowi konkursowemu przewodniczył architekt Stefan Kuryłowicz .

Pierwsze miejsce, główną nagrodę - 100 tys zł - otrzymał wspólny projekt hiszpańskiej firmy Sener, i polskich: ARE oraz Polconsult:

Drugie miejsce (50 tys. zł) zajęła młoda pracownia WXCA s.c. Szczepan Wroński:

Trzecią nagrodę i tym samym 30 tys. zł odebrała spółka ATI Architektura Technika Inwestycje z Warszawy:

Wyróżnienia drugiego stopnia (po 6 tys. złotych): Studio AG z Goleniowa, Zespół Projektowo-Inwestycyjny Kontrapunkt z Krakowa i niemiecko-brytyjskie konsorcjum ILF Consulting Engineers z siedzibą w Warszawie.

Wyróżnienie pierwszego stopnia i czek na 12 tys. zdobyła pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy z Warszawy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Sławomir Skomra

    Więcej o:

Skomentuj:

Lotnisko w Świdniku