Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

MS2 - Nowa przestrzeń sztuki

dfg

W łódzkiej tkalni z XIX wieku otwarto nowe przestrzenie Muzeum Sztuki.

Renowacja tkalni z XIX w. trwała dziewięć miesięcy. Kilka następnych zajęło przeniesienie zbiorów. Na powierzchni 3 tys. mkw. została rozmieszczona stała kolekcja sztuki współczesnej XIX i XX w.

Nowa przestrzeń wystawiennicza to wspólne dzieło architektów i artystów. Jarosław Kozakiewicz od strony rynku oparł o mury muzeum stalowe "Drzwi do muzeum". - Często ingeruję projektami w miejsca zdegradowane, które straciły tożsamość poprzez niewłaściwe działania urbanistyczne czy architektoniczne. Myślę, że dlatego dyrektor muzeum zwrócił się do mnie z prośbą o wyróżnienie muzeum z sąsiedztwa centrum handlowego - mówi Kozakiewicz. - Nie mogłem ingerować ani w budynek, ani w posadzkę, chociaż oczywiście najwłaściwsze byłoby działanie architektonicznie wyraźniej zaznaczające wejście do muzeum, powiększające drzwi. Mój obiekt będzie zmieniał kolor. Te drzwi są z stali kortenowskiej, która reaguje na wilgoć. Praca będzie rdzewiała, pojawią się przebarwienia. To też może być intrygujące dla osób odwiedzających Manufakturę .

Mirosław Bałka od strony ul. Ogrodowej, korzystając z założeń alfabetu Władysława Strzemińskiego zaprojektował neon. - Nie jest to sztuka użytkowa, tylko praca, która ma zwrócić uwagę przechodnia na muzeum. Jestem z nim związany od ponad 20 lat. Chciałem się jakoś odnieść się do tradycji i połączyć ją ze współczesnością. Tak jak ten budynek, który nie jest do końca ani młody, ani stary.

Muzeum zaprosiło również do współpracy grafika i projektanta Jakuba Stępnia 'Hakobo', który stworzył identyfikację wizualną muzeum oraz młodą łódzką pracownię Tamizo.

Stała ekspozycja (Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r.") zajmuje trzy piętra. Na parterze znajduje się sala wystaw czasowych, gdzie dziś od piątku można oglądać wystawę "Katarzyna Kobro/Lygia Clark". W muzeum działa już księgarnia artystyczna i kawiarnia. 

Katarzyna Rakowska, Krzysztof Kowalewicz, Marek Lewoc 

źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Skomentuj:

MS2 - Nowa przestrzeń sztuki