Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Małopolski Ogród Sztuki projektu Ingarden&Ewy

Dawid Hajok

Po ponad czterech latach od momentu rozstrzygnięcia konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Małopolskiego Ogrodu Sztuki projekt w końcu doczeka się realizacji.

Zakończyły się właśnie ostatecznie przygotowania pod budowę Małopolskiego Ogrodu Sztuki, jednej z bardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat. Uregulowano w końcu kwestie związane z prawem własności terenu przy ul. Rajskiej 12, uzyskano potrzebne zezwolenia, powstało tzw. studium wykonalności oraz wielotomowy projekt wykonawczo - budowlany. Inwestycja została też wpisana na listę Indykatywnego Planu Inwestycyjnego MRPO, co oznacza, że uzyskała odpowiednie środki finansowe. Chodzi zarówno o wkład własny województwa, jak i pieniądze z funduszy unijnych.

W praktyce obiekt Małopolskiego Ogrodu Sztuki, zaprojektowany przez architektów Krzysztofa Ingardena i Jacka Evy, służył będzie dwóm instytucjom: Teatrowi im. Juliusza Słowackiego i wojewódzkiej bibliotece publicznej. W skrzydle budynku od strony ul. Szujskiego powstanie nowoczesna mediateka, w której zgromadzone będą multimedialne zasoby książek i muzyki. Z kolei część od ul. Rajskiej zagospodaruje teatr. Powstanie tam wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 230 miejsc, w której można będzie organizować spektakle, koncerty, wystawy, seanse filmowe, sympozja, konferencje, aukcje sztuki, pokazy mody itp. Pomysłów jest wiele.

W MOS-ie miejsce dla siebie znajdą ciekawe zespoły teatralne i muzyczne z Europy i ze świata. Ma to być także przestrzeń prezentacji artystycznych - offowych i pozainstytucjonalnych, obejmujących m.in. grupy niezależne, regionalne, amatorskie. W MOS-ie ma również funkcjonować scena dla obcokrajowców i uczniów krakowskich szkół językowych, grających spektakle po angielsku, niemiecku czy francusku.

Dyrekcja teatru zapewnia, że pierwsza łopata pod tę inwestycję zostanie wbita już w maju, najpóźniej w czerwcu br., a zakończy się w 2011 r.

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Skomentuj:

Małopolski Ogród Sztuki projektu Ingarden&Ewy