Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała Holandia w Wielkopolsce?

hada

Nowa inwestycja w Poznaniu  w holenderskim klimacie - Małe Naramowice Rynek.  

Poznań, Polska
Małe Naramowice Rynek w Poznaniu - pracownia projektowa ARE
fot. P.Krajewski

 

 

Architektura i urbanistykaholenderska wyróżniają się poziomem spośród innych przykładów europejskich czy światowych i z pewnością są dla wielu architektów swego rodzaju wzorem, niekiedy zbyt chętnie i ślepo powielanym, z efektami pozostawiającymi wiele do życzenia.

 


Tradycyjne architektura holenderska to ceglane elewacje o wyrazistym kolorze, często pokrywane równomiernie farbą w celu ukrycia zaprawy i ujednolicenia elewacji. To także charakterystyczne szczyty przylegających do siebie kamienic i silnie podkreślany wertykalizm. Podobne cechy przyjęli architekci z pracowni ARE projektując nowe poznańskie osiedle Małe Naramowice i w nim tzw. Rynek dla Małych Naramowic.

 

 

Założenie składa się z domów jednorodzinnych, szeregowych i mieszkaniowych wraz ze wspólnym "rynkiem", gdzie znajdą swoje miejsce drobne usługi i ogólnodostępna przestrzeń publiczna.

 

Z pewnością jest to jeden z nielicznych przykładów rozwiązań urbanistycznych nowych osiedli mieszkaniowych, gdzie próbuje się pobudzić życie społeczne. Na ogół nowe osiedla stają się swoistymi enklawami na uboczu miasta, zupełnie odseparowanymi od otoczenia, które wymierają w ciągu dnia w godzinach pracy i wyciszają się zupełnie ciągu nocy. Tymczasem "rynek" ma zbudować relacje sąsiedzkie i poczucie własności i wspólnoty.

 

Forma samych obiektów może budzić różne emocje i zastrzeżenia. Nie jest to oczywiście bezpośrednie nawiązanie do konkretnych wzorów na przykład holenderskich czy skojarzeń z historyczną zabudową hanzeatyckich portów. Jednak przyjęty charakter obiektów jest dość czytelny, a przeróżne skojarzenia nasuwają się same.

 


Z pewnością można określić, że jest to ciekawy punkt na mapie polskich inwestycji mieszkaniowych. W najbliższych latach okaże się, czy tego typu inwestycje podobają się i u nas.

 

 

hada

 

 

Zobacz też:

 

 

Dom na wyspie dla każdego - osiedle Waterwijk od MVRDV

 

Kontrowersyjny dom z cegły, drewna i słomy - MOPET architecten

 

Dom zmiennym jest - ruchoma fasada Sliding House

 

 

Skomentuj:

Mała Holandia w Wielkopolsce?