Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Galeria Południe - nowe biurowce w Katowicach

nobo

Elewacje kompleksu biurowo-handlowego Galeria Południe autorstwa pracowni Medusa Group zmienią się wraz ze zmianą pór roku.

Biurowce to zazwyczaj sterylnie szklana architektura . A przecież podobnie jak inne budynki mogą być elementem zielonej architektury miasta. Tak do tematu katowickiej Galerii-Południe podeszli architekci z pracowni Medusa Group. Nowa katowicka inwestycja zostanie zlokalizowana przy ulicy Kolejowej i ma zostać zrealizowana do 2011 roku.

Budynki będą integrowały w sobie dwie podstawowe funkcje: handlową i biurową. Wyjściowym założeniem funkcjonalnym projektu było wyraźne rozdzielenie obu części tak, by mogły działać niezależnie od siebie. Efekt uzyskano przez zaprojektowanie na wysokości pierwszej kondygnacji płyty z zielonym dachem, łączącej wszystkie trzy budynki. Jest ona dodatkowo efektownym zadaszeniem strefy wejściowej biurowców a jako zielony ogród - strefą wypoczynku dostępną tylko dla użytkowników biur.

Podwójna fasada składa się z wewnętrznego szklenia i zewnętrznej siatki miejscami porośniętej roślinnością. Elewacje kompleksu zmieniają się wraz ze zmianą pór roku. Pokrycie elewacji zielenią ma wiele zalet: poprawia komfort cieplny w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, tłumi hałas, latem zapewnia cień a w zimie redukuje utratę ciepła. Dodatkowo pozytywnie wpływa na aspekty estetyczno - psychologiczne zarówno użytkowników jak i odbiorców budynku. "Żyjąca" elewacja wzbogaca wygląd miasta i podnosi prestiż budynku.

Widoczna żelbetowa kratownica o charakterystycznej geometrii to ciekawy zabieg estetyczny, ale przede wszystkim sposób na elastyczność przestrzeni wewnętrznej biurowców. Obiekty składają się z głównego wewnętrznego trzonu (zawierającego, klatki schodowe, windy, pomieszczenia techniczne i piony instalacyjne) i zewnętrznej żelbetowej konstrukcji. W ten sposób powierzchnia biurowa została uwolniona od wszelkich podziałów wynikających z rozmieszczenia ewentualnych elementów konstrukcji, co daje możliwość dowolnego kształtowania i wydzielania przestrzeni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Galeria Południe - nowe biurowce w Katowicach