Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Indywidualny Dom typOwy

Iwona Sobczyk

Dom jest okrągły, kryty dwuspadowym dachem, zbudowany głównie z drewna. Wygląda tajemniczo. To powstający pod Pszczyną indywidualny Dom typOwy projektu pracowni KWK Promes.

Ponad dwa lata temu Katarzyna i Tomasz Baronowie, twórcy filmów dokumentalnych o architekturze, zapragnęli wypromować w Polsce nowoczesną architekturę drewnianą, przyjazną, naturalną i energooszczędną. Wpadli wówczas na pomysł, aby nakręcić dokument o ludziach, którzy postanowili zbudować dla siebie właśnie dom z drewna. Sami zostali jego bohaterami.

- Nie wiadomo było jaki kształt będzie miała działka i co będzie wokół. To dla architekta ogromny problem. A co idealnie wpisze się w każdy kształt? Koło! - mówi Robert Konieczny, który został poproszony o zaprojektowanie domu (pracujący przy tym projekcie razem z Katarzyną Furgalińską i Wojtkiem Sikorą).

- Zamierzamy promować ten projekt, najpierw w Polsce, potem w Niemczech. Można go zindywidualizować, zbudować dom o innej wysokości, z innym dachem. Łatwo poddaje się przekształceniom. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten projekt powtarzać - mówi Konieczny.

Film o powstawaniu domu ma być gotowy w lipcu. Będzie dołączany do magazynów architektonicznych. Fragmenty materiału filmowego już teraz można oglądać na www.dom-nowywymiar.pl.

Iwona Sobczyk

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Skomentuj:

Indywidualny Dom typOwy