Stadiony na Euro 2012 - Polska
Znamy już miasta-gospodarzy rozgrywek Euro 2012. Czas poznać stadiony, które będą ich areną. Jako pierwsze prezentujemy obiekty z Polski. Który z nich podoba Wam się najbardziej?



































STADIONY NA EURO 2012: WYBIERZ NAJPIĘKNIEJSZY >>
Warszawa
Warszawski Stadion Narodowy został zaprojektowany przez konsorcjum polskich i niemieckich firm architektonicznych JSK Architekci, GMP i Schlaich. Ten 55-tysięczny obiekt wzniesiony będzie na warszawskiej Pradze, w miejscu Stadionu Dziesięciolecia.
Źródło: stadioncity.pl
Jego konstrukcja oparta została na tzw. palach żwirowych i na betonowych słupach, tworzących bryłę stadionu. Powstały w ten sposób szkielet ma zostać pokryty ażurową blachą. Finalny efekt ma sprawić, że warszawski stadion przypominać będzie wiklinowy koszyk, przepleciony srebrną i miedzianoczerwoną wstążką. Całość przykryta zostanie białym, przeźroczystym dachem.
Gdańsk
Arena Bałtycka (lub też Baltic Arena) została zaprojektowana przez niemiecką pracownię Rhode Kellermann Wawrowsky. Stanie ona w gdańskiej dzielnicy Letnica i docelowo będzie mogła pomieścić 44 tys. kibiców.
Architektura obiektu nawiązuje swoją formą do bryły bursztynu. Podstawę konstrukcyjną stanowią tu stalowe dźwigary, tworzące zarówno strukturę dachu jak i fasadę stadionu. Poszczególne moduły szkieletu pokryte zostaną ułożonymi poziomo płytami, które wraz z wysokością mają być coraz bardziej przeźroczyste. W efekcie, za dnia elewacja stadionu będzie łączyła jego bryłę z niebem, a wieczorem rozświetlać ją blaskiem bursztynowego światła.
Poznań
Poznański stadion, na którym mają być rozgrywane mecze Euro 2012, powstanie w wyniku modernizacji Stadionu Miejskiego z 1980 roku. Autorem projektu przebudowy jest pracownia Modern Construction Systems. Docelowo obiekt będzie dysponował miejscem dla 50 tys. widzów.
Na tle innych polskich stadionów na Euro, architektura poznańskiej areny prezentuje się mniej imponująco. Jej bryła została ukształtowana przez wygięte wsporniki dachu, osadzone na żelbetowej konstrukcji trybun. Połać dachową ma stanowić biała membrana.
Wrocław
Wrocławski STADION-LAMPION został zaprojektowany przez pracownię JSK Architekci. Stanie on we wrocławskich Maślicach i będzie wstanie pomieścić 44 tys. widzów.
Bryła areny swoją formą będzie nie tylko przypominać wyglądem chiński lampion, ale też spełniać podobne do niego funkcje. Do stalowych pierścieni, okalających żelbetowe trybuny, przyczepiona zostanie półprzeźroczysta siatka z włókna szklanego. Oświetlony obiekt będzie mógł zmieniać kolor w zależności od charakteru odbywającej się imprezy (np. na biało-czerwony gdy będą grać Nasi).
dll
POLSKA VS UKRAINA: GDZIE SĄ ŁADNIEJSZE STADIONY?
Stadiony na Euro 2012 - Polska
Jaśminowy Mokotów projektu BBGK Architekci. Rusza budowa czwartego etapu nagradzanego osiedla
7. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy - zgłoś swoich kandydatów
Powiew świeżości czy architektoniczna lambada? Ikony polskiego postmodernizmu [TOP 10]
Building of the Year 2021: Concordia Design Wrocław najlepszym obiektem biurowym na świecie!
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
Kraków: Mieszkaj w Mieście. 15-minutowe miasto projektu Medusa Group
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny