Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mobius Architekci - dom otwarty do środka

Dawid Hajok

Kolejny dom krakowskiej pracowni Mobius Architekci doczekał się realizacji. Prosta bryła ma być współczesną odpowiedzią na kulturowy charakter budownictwa w Małopolsce.

Biuro specjalizuje się w projektach domów jednorodzinnych, które mają funkcjonalne rozwiązania, a do tego są połączone z atrakcyjną architekturą. O architektach zrobiło się głośno w lipcu ubiegłego roku, kiedy brytyjski magazyn "Wallpaper" (jedno z największych międzynarodowych pism o architekturze) opublikował "Architects Dictionary 2008" - ranking 50 najbardziej elektryzujących pracowni architektonicznych świata. Wśród nich znalazł się Mobius.

Do tej pory architektom udało się zrealizować w Krakowie (na Woli Justowskiej) zaledwie jeden budynek mieszkalny w zabudowie szeregowej o nazwie Preludium. Jak nazwa wskazuje, inwestycja sprzed dwóch lat była zapowiedzą kolejnych. Biuro oddało właśnie parterową willę w podkrakowskich Pielgrzymowicach.

O charakterze budynku wiele mówi już sama nazwa Atrium. Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa bryła budynku, która jest pozbawiona zbędnych detali.

- W projekcie musieliśmy zmierzyć się z problemem miejscowych zapisów budowlanych związanych ze strefą ochronną Jurajskich Parków Narodowych, które z góry narzucały nam obiekt z dachem wielospadowym - twierdzi Przemysław Olczyk, szef pracowni. - Do tego doszły jeszcze oczekiwania inwestora chcącego, by dom, który ze względu na eksponowane położenie na szczycie wzniesienia, dawał mu uczucie intymności. Tak powstała koncepcja domu Atrium, który z założenia otwiera się do środka.

- Taki efekt budynku udało się uzyskać poprzez zestawienie bryły obłożonej łupkiem o granitowej barwie z otynkowanymi na biało loggiami, w których pojawiają się drewniane wątki dębu amerykańskiego. Zależało nam na ciekawej, ale prostej formie - dodaje Michał Guzikowski, współautor koncepcji.

Dawid Hajok 

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Skomentuj:

Mobius Architekci - dom otwarty do środka