Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Model Home 2020

red

W kwietniu ukończono budowę Home for Life w Danii. Jest to pierwszy z sześciu domów jakie powstaną do 2010 roku w Europie w ramach projektu Model Home 2020. Projekt propaguje ideę zrównoważonego budownictwa wykorzystującego nowoczesną architekturę.

Projekt Model Home 2020 - Home for Life w Arhus w Danii
Projekt Model Home 2020 - Home for Life w Arhus w Danii
źródło: Velux

 

 

Zmiany klimatyczne na świecie nakładają dodatkowe wymagania prawne na nowopowstające budynki i wymuszają znaczne ograniczenie zużycia w nich energii, bowiem to właśnie one pochłaniają 40% energii wykorzystywanej w całej Europie. Przyszłością budownictwa są wydajnie energetycznie domy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

 

 

Projekt Model Home 2020, zaplanowano na dwa lata. Do 2010 roku powstanie sześć domów
aktywnych o minimalnym zapotrzebowaniu na energię oraz nowoczesnej, wygodnej dla mieszkańców architekturze. Każdy z domów modelowych będzie odpowiadał klimatowi, kulturze oraz stylom architektonicznym obowiązującym w krajach, w których powstanie, czyli w Danii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji.

 

 

Poprzez projekt Model Home 2020 firma VELUX, zamierza przetestować swoje najnowsze rozwiązania techniczne, co w przyszłości pozwoli na ich masowe zastosowanie w budownictwie przyszłości. Po ukończeniu budowy domy zostaną udostępnione zwiedzającym na 6 o 12 miesięcy, a po tym czasie wprowadzą się do nich rodziny, co pozwoli na monitorowanie stanu eksperymentalnych domów w rzeczywistych warunkach.

 

 

 Home for Life w Arhus w Danii

 

W kwietniu 2009 roku ukończono budowę jednego z domów, Home for Life w Arhus w Danii. Do końca bieżącego roku powstanie drugi - budynek uniwersytecki w Kopenhadze Green Lighthouse oraz zostanie zakończony projekt Austria House. W Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji budynki zostaną zakończone w 2010 roku.

 

 

Home for Life w Arhus w Danii

 

Nazwa projektu pochodzi od tzw. programu 3x20, w ramach którego państwa unijne do roku 2020 postanowiły zredukować emisję gazów cieplarnianych - o 20 proc., zwiększyć efektywność wykorzystania energii - także o 20 proc. oraz zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych - do 20 proc. Strategiczne usytuowanie w budynkach modelowych okien, kolektorów, baterii słonecznych oraz kanałów wentylacyjnych sprawi, że słońce, światło dzienne oraz świeże powietrze zostaną zamienione na elektryczność, ciepło, naturalne oświetlenie i wentylacje. 

 

 

 Budynek uniwersytecki w Kopenhadze Green Lighthouse

 

 

Zobacz także:

 

The Villa - ekologiczny dom od Libeskinda

 

Synagoga z ekologicznym certyfikatem

 

Masdar - samowystarczalne miasto przyszłości  

 

Skomentuj:

Model Home 2020