Nowoczesna stacja benzynowa koło Wieliczki. Czy Baza w Sierczy wytrzymała próbę czasu?
Projekt pawilonu stacji paliw w Sierczy koło Wieliczki był tylko pretekstem. Otwarta w 2009 roku "Baza", autorstwa pracowni Group_A Architects była protestem przeciwko komercyjnej sztampie i brzydocie sieciowych obiektów tego typu powstających w Polsce. Jak Baza wygląda po kilkunastu latach? Sprawdzamy!

Siercza to niewielka wieś w pobliżu Wieliczki. Aby do niej trafić, trzeba zjechać z głównej drogi. Właśnie tu, w 2009 roku powstała "Baza", której nowoczesna, inna niż wszystkie bryła robiła ogromne wrażenie. Zaprojektowali ją architekci z gliwickiej pracowni Group_A Architects. Chociaż pawilon powstał z myślą o obsłudze lokalnej małej stacji benzynowej, właściciel chciał, aby spełniał on także inne funkcje. Budynek usytuowany obok przedszkola, szkoły, kościoła oraz stadniny, w miejscu z widokiem na góry stanowi jeden z ważniejszych punktów w centrum wsi. Dlatego też obiekt służy zarówno za pawilon obsługi stacji, a także jako lokalny sklep i kawiarnia.
Pawilon posadowiony został na "mocnej" żelbetowej płycie. Wyraźna w odbiorze tworzy tarasy widokowe i podłogę pawilonu, ma podkreślać jego wyraźny związek z miejscem i być kontynuacją ogromnego betonowego placu przed budynkami gospodarczymi stadniny, jednak lekko poderwana od ziemi ma odcinać się od całości i podkreślać swoją odmienność.
- Do budowy ścian zastosowaliśmy płytę warstwową powszechnie używaną w tego typu budownictwie, aby pokazać jej inny ciekawy nie stosowany wymiar, bo płyta ma długość ponad 17metrów oraz uwydatnić fakturę - opisywali architekci z Group_A Architects.








Wycofanie z lica zewnętrznego obrysu budynku szkleń wytworzyło podcienie strefy wejścia i górnego tarasu. Sufity zewnętrzne zbudowane zostały z transparentnych paneli poliwęglanowych, przepuszczają one światło oświetlając tarasy i budynek nocą zdecydowanie akcentują go w krajobrazie.
- We wnętrzach pawilonu ściany w okleinie ze sklejki brzozowej mają wprowadzić swojski, wiejski charakter i ciepło, a przez pokazanie infrastruktury chcieliśmy odciąć się od estetyzowania przez ukrywanie i dekorowanie tego, co przecież też ma swój interesujący charakter - dodawali architekci.












Odwiedziliśmy "Bazę" zimą 2025 roku. Faktycznie, pawilon nadal prezentuje się dobrze. Co ważne - spełnia swoją funkcję. Podczas naszej wizyty trzech okolicznych mieszkańców grało w karty popijając kawę.
"Baza" była kilkakrotnie nagradzana. W 2009 roku zajęła III miejsce w konkursie Bryła Roku, a rok później otrzymała nagrodę im. Stanisława Witkiewicza przyznawaną przez Województwo Małopolskiego najlepszym współczesnym realizacjom architektonicznym. Bazę opisał też Filip Springer w „Księdze zachwytów”.
- Więcej o:
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]
Pierwszy w Polsce Sky Walk w budynku mieszkalnym powstanie w inwestycji O27 Apartamenty Opolska w Katowicach
11. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – znamy laureatów