Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bajkowy teatr w Opolu

buma

Zwycięski projekt przebudowy wnętrz oraz elewacji opolskiego Teatru Lalki i Aktora dostarczy widzom nowych, wizualnych doznań. Projektanci z budynku z lat 50. uczynili nowoczesne miejsce, które ma szansę stać się jednym z najlepszych punktów na architektonicznej mapie Opola.

Nad projektem teatru unosi się duch Alojzego Smolki. Nie tylko dlatego, że reżyser i wieloletni dyrektor teatru jest jego patronem. ArchitekciJacek Rzyski i Radosław Stach postać legendy polskiego teatru wpisali w budynek w sposób bardzo symboliczny. Inspiracją, i to dosyć zaskakującą, okazało się słynne zdjęcie reżysera z jedną z jego ulubionych lalek. Fotografia została poddana obróbce graficznej, a następnie w ten sposób powstałą siatkę nałożono na bryły teatru. To właśnie ten wzór, który widoczny będzie na fasadzie budynku, ma tworzyć jego nowy charakter, a dzięki temu nad wszystkim w subtelny sposób czuwać będzie duch Alojzego Smolki.

Charakterystyczna fasada przypomina strukturę diamentu lub kryształu. Zewnętrzna powłoka ma oddzielić zwykłą rzeczywistość od bajkowego świata teatru. Fasada powstała z dwóch warstw szkła. Wewnętrzna zniekształca światło wpadające do środka naśladując geometrię pryzmatu.

Projekt z zewnątrz epatuje racjonalną geometrią - harmonijnie zestawione ze sobą bryły wpisują się w okoliczną zabudowę dopasowując do niej swój rytm i dynamikę. To dopiero wnętrze zabierze użytkowników miejsca w bajkowy świat. Rzeźbiarskie, wachlarzowe schody wiją się niczym wąż. Ich organiczny kształt stanowi punkt przeciwstawny dla minimalistycznej bryły teatru. Schody z poziomu parteru rozwijają się na kolejnej kondygnacji i prowadzą do holu głównego, skąd przechodzą w rampę prowadzącą do Baśniowego Saloniku - jednego z elementów rozpoznawczych opolskiego teatru.

Projektanci zdecydowali się przenieść wejście do teatru. W przebudowanym budynku będzie się ono mieścić poniżej poziomu ulicy, co zapewni dodatkową przestrzeń użytkową.

W konkursie wzięło udział 30 pracowni. Jury pod przewodnictwem Roberta Koniecznego za najlepszy uznało projekt zespołu w składzie: Jacek Rzyski - generalny projektant, Radosław Stach oraz Konstanty Stajniak (wizualizacje) reprezentujących firmę Trex z Warszawy. Sąd konkursowy docenił przede wszystkim harmonijne wpisanie się nowej formy do sąsiedniej zabudowy oraz dopasowanie do charakteru miejsca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bajkowy teatr w Opolu