Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom - kawalerka z opcją rodzinną

DL

Dla większości młodych ludzi własna kawalerka jest synonimem wolności i w pełni dorosłego życia. Kłopoty pojawiają się jednak wraz pojawieniem się rodziny. Wówczas takie małometrażowe mieszkania stają się niewystarczające do zapewnienia wygodnego życia. Architekci Łosiak-Siwiak zaproponowali swojemu inwestorowi inne rozwiązanie, dom 4ONE.

Mówiąc w skrócie: 4ONE to dom-kawalerka z opcją rodzinną. Został on zrealizowany dla inwestora, który postawił przed architektami stworzenie niewielkiego, parterowego budynku, dostosowanego zarówno do potrzeb jednej osoby jak i rodziny z dwójką dzieci (2+2). Miał być on także tani w budowie i skomponowany z urokliwym otoczeniem działki - zabytkowym parkiem.

By realizować te założenia, architekci Rafał Łosiak i Bartłomiej Siwiak, zaproponowali budynek z prostym i otwartym układem. Jego oszczędna forma odwołuje się do założeń architektury modernistycznej. By dostosować obiekt do zastanego kontekstu, jej estetyka została powiązana z elementami typologii zabudowań parkowych.

Dom posiada wykonany z prefabrykatów płaski dach, a jego układ konstrukcyjny oparto na trzech równoległych ścianach. Pozwoliło to nie tylko na obniżenie kosztów realizacji, ale także na stworzenie klarownego układu wnętrza. Ściany konstrukcyjne wydzieliły w nim dwie strefy: dzienną z salonem, kuchnią, jadalnią, gabinetem oraz strefę nocną z sypialniami oddzielonymi od siebie pokojem kąpielowym oraz toaletą.

Z uwagi na szczególnie atrakcyjne otoczenie, do projektu wprowadzona została duża ilość przeszkleń. Wszystkie pokoje mają również dostęp do, otaczającego budynek z dwóch stron, tarasu. W miesiącach letnich daje on możliwość kontemplacji natury pobliskiego parku i błogiego wypoczynku.

Efektywność ekonomiczną domu, oprócz wykorzystania elementów prefabrykowanych, zapewnia także system rekuperacji (odzysk ciepła z wentylacji) oraz instalacja solarna podgrzewająca wodę użytkową.

Dom 4ONE posiada 130 m2 powierzchni użytkowej. Jest on zlokalizowany w pobliżu Łodzi. Projekt został uhonorowany wyróżnieniem "Projekt roku 2006" miesięcznika "Dom&Wnętrze".

Skomentuj:

Dom - kawalerka z opcją rodzinną