Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zburzą Sezam, wybudują szklany dom

jj

Sezam przy Marszałkowskiej ma niebawem zniknąć z panoramy Warszawy. To już kolejny obiekt ściany wschodniej, który poddany będzie rozbiórce. Ma podzielić losy pobliskiej Rotundy oraz Kina Relax. W miejscu zburzonego budynku powstanie szklany dom handlowy. Jak go oceniacie?

Tak ma wyglądać nowy budynek na miejscu Sezamu
Tak ma wyglądać nowy budynek na miejscu Sezamu
Materiały inwestora

 

 

Sezam to jeden z elementów wielkiego zespołu architektonicznego, tzw. ściany wschodniej, która ciągnie się od Świętokrzyskiej aż do Rotundy w Al. Jerozolimskich. Czteropiętrowy dom handlowy powstał w 1969 r. jako pierwszy budynek projektu urbanistycznego Zbigniewa Wacławka. Dziś jego architektura jest prawie niewidoczna. Elewacje Sezamu już dawno zasłoniły olbrzymie płachty reklamowe, a od południa straszy dobudówka pierwszego w Polsce McDonald'sa.

 


Inwestor WSS Społem Śródmieście uważa iż najlepszym wyjściem jest rozbiórka i zastąpienie go  nowym obiektem. Trzy lata temu taką operację zaaprobował konserwator zabytków. Wtedy pojawiła się koncepcja 120-metrowego wieżowca, której sprzeciwili się urzędnicy i mieszkańcy pobliskiego bloku. Teraz na zlecenie spółdzielni szkic nowego budynku wykonała pracownia architektoniczna Juvenes. To dziewięciopiętrowy przeszklony biurowiec ze sklepami na parterze i pierwszej podziemnej kondygnacji.

 

Sezam współcześnie

 

- Wysoki parter zamykamy pod nadwieszeniem dorównującym wysokością Domom Towarowym. Nasz budynek ma nieco ponad 41 m, dokładnie tyle, ile sąsiedni bank PKO BP - mówi architekt Krzysztof Tyszkiewicz. - Nie udajemy stylu Ściany Wschodniej, biurowiec będzie nowoczesny, ale wpisze się w zabudowę tej strony ul. Marszałkowskiej.

 

Archiwalne zdjęcie Sezamu, kiedy na jego monolitycznej fasadzie błyszczały neony

 

- Mnie byłoby strasznie szkoda Sezamu z jego wnętrzem i charakterem nowoczesnego domu towarowego - żałuje prof. Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki UW. - Może i nie jest najlepszym budynkiem, ale swoje walory ma. Dziś w Śródmieściu banalność goni banalność.

 

Będzie to pierwszy budynek postawiony przy przecięciu dwóch linii metra. Społem poprosiło ratusz, by umieścić je na działce spółdzielni. Nad schodami zamierza nadwiesić piętra biurowca.

 

jj

 

Zobacz także:


Zburzą Rotundę, aby wybudować nową

 

Szklana piramida zamiast kina Relax

 

Pamiętacie jeszcze te neony?

    Więcej o:

Skomentuj:

Zburzą Sezam, wybudują szklany dom