Zburzą Sezam, wybudują szklany dom
Sezam przy Marszałkowskiej ma niebawem zniknąć z panoramy Warszawy. To już kolejny obiekt ściany wschodniej, który poddany będzie rozbiórce. Ma podzielić losy pobliskiej Rotundy oraz Kina Relax. W miejscu zburzonego budynku powstanie szklany dom handlowy. Jak go oceniacie?






Sezam to jeden z elementów wielkiego zespołu architektonicznego, tzw. ściany wschodniej, która ciągnie się od Świętokrzyskiej aż do Rotundy w Al. Jerozolimskich. Czteropiętrowy dom handlowy powstał w 1969 r. jako pierwszy budynek projektu urbanistycznego Zbigniewa Wacławka. Dziś jego architektura jest prawie niewidoczna. Elewacje Sezamu już dawno zasłoniły olbrzymie płachty reklamowe, a od południa straszy dobudówka pierwszego w Polsce McDonald'sa.
Inwestor WSS Społem Śródmieście uważa iż najlepszym wyjściem jest rozbiórka i zastąpienie go nowym obiektem. Trzy lata temu taką operację zaaprobował konserwator zabytków. Wtedy pojawiła się koncepcja 120-metrowego wieżowca, której sprzeciwili się urzędnicy i mieszkańcy pobliskiego bloku. Teraz na zlecenie spółdzielni szkic nowego budynku wykonała pracownia architektoniczna Juvenes. To dziewięciopiętrowy przeszklony biurowiec ze sklepami na parterze i pierwszej podziemnej kondygnacji.
- Wysoki parter zamykamy pod nadwieszeniem dorównującym wysokością Domom Towarowym. Nasz budynek ma nieco ponad 41 m, dokładnie tyle, ile sąsiedni bank PKO BP - mówi architekt Krzysztof Tyszkiewicz. - Nie udajemy stylu Ściany Wschodniej, biurowiec będzie nowoczesny, ale wpisze się w zabudowę tej strony ul. Marszałkowskiej.
- Mnie byłoby strasznie szkoda Sezamu z jego wnętrzem i charakterem nowoczesnego domu towarowego - żałuje prof. Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki UW. - Może i nie jest najlepszym budynkiem, ale swoje walory ma. Dziś w Śródmieściu banalność goni banalność.
Będzie to pierwszy budynek postawiony przy przecięciu dwóch linii metra. Społem poprosiło ratusz, by umieścić je na działce spółdzielni. Nad schodami zamierza nadwiesić piętra biurowca.
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI